Ogłoszenia duszpasterskie - 12.03.2023r. - III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU ROK A

1. Na początku wysłuchajmy oświadczenia Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku z publikacjami dotyczącymi św. Jana Pawła II.

2. Proponujemy, by na znak naszej solidarności ze św. Janem Pawłem II w oknach naszych domów wystawić Jego obraz. Niech to będzie taki zewnętrzny znak jedności z Jego świętością. Razem obronimy autorytet Papieża Polaka. Przypomnijmy, że Papież Polak zapalił w oknie pałacu apostolskiego świecę w 1981r. na znak solidarności z rodakami w czasie stanu wojennego.

3. Zachęcamy do praktyk wielkopostnych - udziału w nabożeństwach, postu, jałmużny, wpisania się do księgi abstynencji. Przypominamy też o kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu, która jest w naszej bazylice. Adoracja trwa codziennie od godz. 8.30 do Mszy św. wieczornej. Początki każdego dzieła modlitewnego nie są łatwe, ale to dobry znak, bo rodzi się powoli. Dziękuję, że jest nas coraz więcej. Przypominamy, że jest utworzony grafik dyżurów modlitewnych na każdy dzień tygodnia dla mieszkańców naszej parafii i sympatyków sanktuarium. Może być pomocą do większej osobistej motywacji duchowej, by przyjść na modlitwę. Do zobaczenia!

4. Jutro wypada 10. rocznica pontyfikatu papieża Franciszka. Pamiętajmy o modlitwie za Ojca św.

5. Wyjątkowo jutro, a nie we wtorek, zapraszamy na 24-godzinne nabożeństwo Rozważania Męki Jezusa Chrystusa. Początek po Mszy św. o godz. 18.00. Modlić się będziemy przed Najświętszym Sakramentem nieustanie przez dobę. Adoracja zakończy się we wtorek o godz. 17.00. Modlitwa, zwłaszcza nocą, wymaga większej ofiary, tym bardziej może być owocna. Zapraszamy do uczestnictwa w niej w intencji naszego narodu, by zjednoczył się w obronie świętości Jana Pawła II.

6. Wyjątkowo we wtorek zapraszamy na comiesięczną modlitwę o uzdrowienie duszy i ciała. Rozpocznie ją o godz. 17.15 nowenna do Matki Bożej Chełmskiej. Wcześniej w zakrystii można składać intencje modlitewne. Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył i modlitwę uzdrowienia poprowadzi ks. Krzysztof Kralka.

7. W piątek wypadają imieniny ks. Patryka. Serdecznie zapraszamy na Mszę św. w intencji Solenizanta na godz. 18.00.

8. W piątek ks. arcybiskup Stanisław Budzik udzieli w Lublinie posługi szafarza nadzwyczajnego osiemdziesięciu mężczyznom z naszej archidiecezji, wśród nich jest Arkadiusz Łożyczka służący przy ołtarzu w naszym sanktuarium. Serdecznie gratulujemy posługi nowemu szafarzowi. W tej chwili w naszej wspólnocie mamy pięciu szafarzy. Nadzwyczajny szafarz Komunii świętej pełni swoją funkcję liturgiczną w dwóch zakresach: pomagając w rozdawaniu Komunii św. podczas Eucharystii oraz zanosząc ją osobom chorym i osłabionym wiekiem do domów lub szpitali. Chcemy zatem na nowo zaproponować naszym parafianom, którzy mają w rodzinie osoby starsze i chore tęskniące za Eucharystią, przynoszenie Komunii św. przez szafarza w niedzielę. Wystarczy tylko zgłosić taką wolę w zakrystii czy kancelarii.

9. Chełmski Dom Kultury zaprasza na film pt. Opiekun opowiadający historie ludzi, w których życie w cudowny sposób wkroczył św. Józef. Film będzie wyświetlony w kinie ZORZA w sobotę i niedzielę 18 i 19 marca.

10. Zostały już ostanie dni na zapisywanie się na rekolekcje dla mężczyzn - kurs Jakub oraz dla kobiet - kurs Maria Magdalena. Rekolekcje dla mężczyzn odbędą się w dniach 17 - 19 marca, dla kobiet zaś 24 - 26 marca. Zostało niewiele miejsc. Zapisy na stronie: www.chce.info.

11. W zakrystii przyjmujemy ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego.

12. Członkowie Parafialnego Zespołu „Caritas” rozprowadzają baranki czekoladowe do święconki, które postawimy na stole przy śniadaniu wielkanocnym czy w trakcie modlitwy. Cena 10 zł. Jest to akcja organizowana przez „Caritas” Archidiecezji Lubelskiej.

13. Za tydzień młodzież z oazy będzie rozprowadzała palmy na Niedzielę Palmową.

14. Za dwa tygodnie rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne, które w tym roku poprowadzi ks. Dominik Chmielewski, założyciel męskich wspólnot Wojownicy Maryi. Program rekolekcji jest wyłożony na stoliku przy wejściu do bazyliki.

15. Rekolekcje dla dzieci i młodzieży szkolnej w przyszłym tygodniu poprowadzi nasz rodak o. Przemysław Płaszczyński.

16. Zbliża się uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Zachęcamy do podjęcia Duchowej Adopcji Poczętego Dziecka. Uroczystość składania deklaracji odbędzie się podczas Mszy św. o godz. 18.00 w dniu 25 marca. Druki deklaracji wyłożone są na stoliku przy wyjściu z kościoła, po świece zaś zapraszamy przed Mszą św. do zakrystii.

17. Zaproszenie do wszystkich, którzy 30 kwietnia (w niedzielę) chcieliby wybrać się do Teatru Muzycznego w Lublinie na operetkę Baron Cygański. Koszt biletu i przejazdu: 150 zł. Zapisy w zakrystii i kancelarii tylko do 15 marca. W tym dniu musimy potwierdzić liczbę miejsc zarezerwowanych.

18. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na pielgrzymkę autokarową do Medjugorie w dniach 22 - 30 lipca. Informacje o tym wydarzeniu znajdują się na stronie internetowej parafii oraz na tablicy ogłoszeń. Osoby, które się zapisały, prosimy o wpłacanie do końca tygodnia zaliczki w wysokości 500 zł.

19. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, a wszystkim Parafianom, Gościom i Sympatykom naszego sanktuarium szczęśliwego tygodnia pod opieką Matki Bożej.