Ogłoszenia duszpasterskie - 29.11.2020r. - I NIEDZIELA ADWENTU ROK B

1. Dziś rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Przeżyjemy go pod hasłem: Zgromadzeni na świętej wieczerzy. Choć Adwent to czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana, to w kontekście wydarzeń w naszej Ojczyźnie i na świecie chcemy zaprosić wszystkich do gorącej modlitwy, aktów pokuty, umartwienia, zmierzających do naszego osobistego nawracania się i nawrócenia grzeszników, wynagrodzenia za wszystkie bluźnierstwa, przekleństwa, wandalizm itp. Chcemy to czynić z Maryją, bo Ona jest naszą Królową i drogą do Boga. Jako pomoc przygotowaliśmy modlitwę za różne grupy społeczne. Kto chciałby się do niej włączyć, może zabrać ze sobą jedną z karteczek znajdujących się przy wyjściach z bazyliki i pomodlić się za wylosowaną grupę osób. Ufając, że Bóg łaskawie wysłucha naszych próśb, zapraszam w czasie adwentu do modlitwy w zaproponowanej intencji.

2. Dzisiaj zostały poświęcone opłatki na stół wigilijny. Ze względu na obostrzenia epidemiczne w tym roku nie będą one roznoszone do domów naszych parafian. Począwszy od dziś, codziennie w zakrystii czy kancelarii parafialnej będziemy mogli odebrać je osobiście. Warto też pomyśleć o sąsiadach, zwłaszcza starszych i chorych, którzy nie mogą przybyć do kościoła. Zapraszamy też wszystkich, którzy łączą się z nami w tej chwili przez transmisję. Jeśli przy tej okazji zechcemy złożyć ofiarę, to w całości przeznaczymy ją na utrzymanie parafii. Docierają już do nas sygnały, że do niektórych domów opłatki przyniosły rzekomo osoby z parafii. W żadnym wypadku w tym roku tak nie będzie. Jeśli chcemy mieć opłatek poświęcony przez kapłana to wystrzegajmy się naciągaczy.

3. Dziś przed bazyliką wolontariusze z domowego hospicjum rozprowadzają kalendarze jako cegiełki na pomoc w funkcjonowaniu tego ważnego działania medycznego.

4. Stowarzyszenie Civitas Chrystiana przygotowała wystawę na temat rozwoju człowieka od jego poczęcia do urodzenia przedstawiając poszczególne tygodnie rozwoju. W kontekście oczekiwania na pamiątkę narodzenia Jezusa i wielu wydarzeń w naszej Ojczyźnie wokół życia to doskonała okazja by się przy niej zatrzymać. Wystawa potrwa do czwartej niedzieli adwentu.

5. Od jutra w naszym sanktuarium codziennie o godz. 6.00 rozpoczynają się roraty. Zapraszamy dorosłych i młodzież przygotowującą się do Sakramentu Bierzmowania oraz dzieci. Prosimy o przynoszenie ze sobą lampionów. Dla dzieci jest też propozycja na cały adwent. Od dziś, aż do 24 grudnia codzienne 20 min. rekolekcje adwentowe pod nazwą Przygoda się zaczyna, ja i św. Rodzina. Drodzy rodzice pomóżcie swym dzieciom dobrze duchowo przygotować się do świąt. Fundacja Tota Tua chce wam w tym pomóc. Nie będzie w naszym sanktuarium specjalnych rekolekcji dla dzieci, na roraty o godz. 6.00, również nie wszyscy będą mogli uczęszczać. Jest propozycja z której warto skorzystać przez nasz parafialny profil facebook, lub przez kanał YouTube.

6. W tym tygodniu wypadają pierwsze dni miesiąca. W czwartek na godz. 17.30 zapraszamy na modlitwę za powołanych do Służby Bożej. W piątek spowiedź w bazylice podczas porannych Mszy św., a od godz. 16.00 zapraszamy dzieci, o 16.30 Msza św., a od godz. 17.30 młodzież i dorosłych. W sobotę o godz. 7.30 odprawiony zostanie różaniec, o godz. 8.00 Msza św., a po niej piętnastominutowe rozważanie jednej z tajemnic różańcowych.

7. W naszym mieście już od roku sami mężczyźni – Rycerze Maryi – uczestniczą w nabożeństwie Różaniec mężczyzn. W najbliższą sobotę, 5 grudnia, serdecznie zapraszamy do bazyliki wszystkich mężczyzn - mężów, ojców, samotnych w każdym wieku. Modlitwa będzie miała następujący porządek: o godz. 8.00 Msza św., później uczestnictwo w nabożeństwie w naszym kościele, konferencja, a następnie modlitwa różańcowa jako wynagrodzenie za grzechy wszystkich stanów w naszym narodzie oraz wszelkie akty profanacji, przekleństw na ustach wielu Polaków. Naszym obowiązkiem jest wynagrodzenie Niepokalanemu Sercu Matki Bożej za grzechy polskich kobiet i mężczyzn, a szczególnie ojców, a także dążenie do wypełnienia Ślubów Jasnogórskich Narodu Polskiego. Tak jak nasi przodkowie, którzy obronili swoje rodziny i świat chrześcijański, tak my dzisiaj jesteśmy wezwani do obrony rodziny, wiary i Kościoła Katolickiego pod sztandarami Naszej Królowej. Naszą najpotężniejszą bronią jest Różaniec Święty i wypełnienie warunków, jakie objawiła Najświętsza Maryja Panna w Fatimie. Drodzy Bracia, niech Was nie zabraknie! Dajcie świadectwo swojej wiary i troski o ład moralny w Waszych rodzinach i w Ojczyźnie. Godnie uczcijmy nasz pierwszy jubileusz.

8. Składamy serdeczne podziękowania pracownikom parafii, wolontariuszom i przewodnikom sanktuaryjnym za posprzątanie liści, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej zaś za pomoc.

9. Darmowa naprawa laptopów, to oferta dla chełmskich uczniów i studentów. Szczegóły na plakatach na tablicach ogłoszeń.

10. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzymy Bożych łask. Wśród nich jest nasz ks. Proboszcz. Jutro na godz. 18.00 zapraszamy na Mszę św. w Jego intencji. Wszystkim Parafianom, Gościom i Sympatykom szczęśliwego oraz zdrowego tygodnia po opieką Matki Bożej Chełmskiej.