1. Zakończony sezon pielgrzymkowy i turystyczny to czas, by podziękować Braciom i Siostrom z Legionu Maryi za pełnienie dyżurów w dzwonnicy, Panu Adamowi Czujkowskiemu - przewodnikowi - za oprowadzanie grup. Bóg zapłać! wszystkim za bezinteresowną posługę na rzecz naszego sanktuarium.

2. Dziękujemy też serdecznie osobom, które w tym tygodniu pracowały przy grabieniu liści. Serdecznie zapraszamy i na ten tydzień z wyjątkiem 1 i 2 listopada.

3. Do końca października jest możliwość zgłoszenia się na pielgrzymkę do Meksyku w drugiej grupie, w dniach 2-11lutego. Zapisy w kancelarii i zakrystii

4. We wtorek wieczorem tradycyjnie już w ostatni dzień października zapraszamy na Procesję ze Świętymi, których relikwie mamy w naszym mieście. Wspólna modlitwa rozpocznie się o godz. 18.00 Mszą św. w Parafii pw. Rozesłania św. Apostołów, następnie procesja do bazyliki, a tu modlitwa uwielbienia, którą poprowadzi nasza wspólnota Odnowy w Duchu św. „Wolni w Chrystusie” wraz ze scholą młodzieżową.

5. W środę uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w naszej bazylice będą sprawowane w porządku niedzielnym. Nie będzie tylko Mszy św. o godz. 12.00. W tym dniu mamy obowiązek uczestnictwa we Mszy św. Na naszych chełmskich cmentarzach w tym roku procesje i Msze św. o godz. 12.00 – przy ul. Lwowskiej, a o godz. 12.30 przy ul. Mościckiego. Przypominamy o odwiedzeniu grobów zmarłych kapłanów. Od 1 do 8 listopada jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego, za kogoś z naszych zmarłych. Warunki: stan łaski uświęcającej, Komunia św., nawiedzenie cmentarza i modlitwa w intencjach papieskich.

6. W środę będziemy wspominać Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze św. w bazylice o godz. 7.00, 9.00 oraz 18.00. Procesje na cmentarzach przy ul. Lwowskiej o godz. 12.00, ul. Mościckiego o godz. 15.00.

7. Przypominamy, że cmentarz to miejsce święte, bo ziemia i każdy grób są poświęcone. Wymaga to zatem od nas również odpowiedniego zachowania.

8. Od środy rozpoczynamy różaniec wypominkowy codziennie o godz. 17.15, a w sobotę o godz. 16.15. W niedziele nieszpory. Będą też trzy Msze św. za zmarłych polecanych w tegorocznych wypominkach – 2 listopada o godz. 9.00, 20 listopada o godz. 18.00 i 30 listopada o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy!

9. W tym tygodniu wypada pierwszy czwartek miesiąca. Zachęcamy szczególnie do modlitwy w intencji powołanych do Służby Bożej.

10. Odwiedziny chorych w tym tygodniu zgodnie z ustaleniami z kapłanami.

11. W pierwszy piątek spowiedź w bazylice podczas porannych Mszy św., po południu od godz. 16.00 dla dzieci i kandydatów do bierzmowania, a o godz. 16.30 Msza św. Od godz. 17.30 spowiedź dla wszystkich.

12. Porządek nabożeństwa pierwszosobotniego: o godz. 7.30 różaniec, godz. 8.00 Msza św., a po niej piętnastominutowe rozważanie przed Najświętszym Sakramentem.

13. Pierwsza sobota miesiąca w naszym sanktuarium to spotkanie modlitewne dla mężczyzn ziemi chełmskiej – tzw. męski różaniec Rycerzy Maryi. Zapraszamy więc mężczyzn w każdym wieku - od dziecka do starszego. Początek - Msza św. o godz. 8.00. Niech Cię, Bracie, nie zabraknie! Zaproś swoich znajomych! Potrzebujemy modlitwy mężczyzn silnych wiarą. Takie będą również rodziny.

14. Rekolekcje dla kandydatów do bierzmowania odbędą się w dn. 3 i 4 listopada w naszym sanktuarium.

15. Zapraszamy na weekendowe rekolekcje: kurs Nowe Życie - o doświadczeniu Bożej miłości w dn. 10 – 12 listopada oraz kurs Maria Magdalena (dla kobiet) w dn. 17 – 19 listopada. Więcej informacji i zapisy na stronie www.chce.info lub w zakrystii i kancelarii.

16. Nasi przyjaciele z Chadek Gospel Choir przygotowują się właśnie do jednego z najbardziej wyjątkowych wydarzeń w swojej historii. Hannah (czyli Łaska) to koncert złożony z przepięknych pieśni chwały. To swoiste wyznaniem wiary w życie, które pokonuje śmierć. Wszystko to, by upamiętnić zaledwie piętnastoletnią Hanię Krzywińską, która wiosną tego roku odeszła po ciężkiej walce z chorobą nowotworową. Hania była najmłodszą wokalistką śpiewającą w chórach gospel w całym naszym środowisku. Bilety do nabycia w kasie.

17. Rada Parafialna, Komisja ds. Kultury zaprasza na koncert 29 grudnia o godz. 20.00 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. To niezwykłe przedsięwzięcie artystyczne prezentuje twórczość Fryderyka Chopina w nowej, jazzowo-orkiestrowej odsłonie. Nieśmiertelne kompozycje Chopina usłyszeć będzie można w aranżacjach Stanisława Słowińskiego – jednego z najbardziej rozchwytywanych skrzypków europejskiej sceny jazzowej. Gościem specjalnym koncertu będzie Stanisław Soyka. W programie: utwory Fryderyka Chopina (m.in. Etiuda c-moll „Rewolucyjna”, Preludium e-moll, Nokturn e-moll), kompozycje Stanisława Soyki do słów wybitnych polskich poetów. Cena biletu - 159 zł (na razie organizator nie przewiduje ulg). Mamy rezerwację 50 miejsc. Całkowity koszt: 190 zł. Zapisy wraz z wpłatą w zakrystii i kancelarii.

18. W 2019 r. złożyliśmy do Funduszu Ochrony Środowiska wniosek o termomodernizację obiektów na Górze Chełmskiej. W tym tygodniu zostały nam przydzielone środki na ten cel w kwocie 4 mln 400 tys. zł. Potrzeba też tu prawie 260 tys. zł wkładu własnego. Ufamy, że podołamy, bo realizacja ma potrwać dwa lata. Początek - pierwszy kwartał przyszłego roku. Termomodernizacja obejmuje: dom parafialny, klasztor pobazyliański, dom pielgrzyma oraz przedszkole. Wiązać się będzie z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej oraz ciągów grzewczych, ociepleniem, instalacją fotowoltaiki i pomp ciepła. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to będzie coraz piękniej. Prosimy Was o modlitwę.

19. W kawiarence możemy zakupić kalendarze na przyszły rok oraz modlitewniki, w tym Módlmy się z Matką Bożą Chełmską. Jak zawsze można tam zjeść smaczne ciasto.

20. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, a wszystkim Parafianom, Gościom, Sympatykom szczęśliwego tygodnia pod opieką Matki Bożej Chełmskiej.