Ogłoszenia duszpasterskie - 26.02.2023r. - I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU ROK A

1. Rozpoczęliśmy czas Wielkiego Postu. Serdecznie zapraszamy na nabożeństwa wielkopostne. Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym każdej niedzieli o godz. 17.00 – temat tegorocznych rozważań: Sześć pragnień Jezusa. Droga krzyżowa w każdy piątek dla dzieci o godz. 16.00 i dla dorosłych o godz. 17.00. Pamiętajmy, że w centrum naszego życia religijnego jest Eucharystia. Jeśli tylko czas pozwoli, pozostańmy na niej po Drodze krzyżowej.

2. Zapraszamy też na adorację Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracji, która trwa codziennie od godz. 8.30 do Mszy św. wieczornej. Sporo z nas przychodzi na modlitwę. Czasem jest jednak tak, że Pan Jezus jest sam szczególnie w godzinach południowych, kiedy jesteśmy w pracy, ale przecież nie wszyscy pracują. Wielki Post sprzyja podejmowaniu wielu praktyk duchowych. Chcielibyśmy zachęcić całą naszą wspólnotę do modlitwy adoracyjnej. Przygotowaliśmy ramowy grafik, w którym jest propozycja konkretnego dnia i godziny dla mieszkańców poszczególnych ulic i bloków. Grafik umieszczony został na tablicy ogłoszeń, na stronie internetowej parafii oraz w gazetce.

3. Zachęcamy do podjęcia abstynencji na czas Wielkiego Postu lub na dłuższy okres. Księga abstynencji wyłożona jest na stoliku z prasą przy wyjściu głównym. Jednocześnie osobom zdrowym proponujemy post o chlebie i wodzie jako dar w intencji ochrzczonych a niepraktykujących.

4. We wtorek zapraszamy małżeństwa borykające się z problemem niepłodności na wspólną modlitwę o dar poczęcia dziecka. Początek Mszą św. o godz. 18.00.

5. W środę zapraszamy do bazyliki na Mszę św. o godz. 9.00 w intencji Żołnierzy Wyklętych zamówioną przez władze Chełma.

6. Chełmski Dom Kultury zaprasza na spektakl historyczny pt. Zapora. Nigdy się nie podamy, który odbędzie się 1 marca o godz. 18.00. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie ChDK-u.

7. W tym tygodniu w pierwszy czwartek, będziemy modlili się za powołanych do Służby Bożej i o nowe powołania, a takżę za modlących się za powołanych. Początek nabożeństwo 17.30.

8. W pierwszy piątek spowiedź w bazylice podczas porannych Mszy św. zaś po południu od 16.00 dzieci, a od 17.30 kandydaci do bierzmowania oraz dorośli.

9. Odwiedziny chorych w tym tygodniu zgodnie z ustaleniami.

10. W pierwszą sobotę o godz. 7.30 różaniec, o godz. 8.00 Msza św., a po Eucharystii wystawienie Najświętszego Sakramentu i piętnastominutowe rozważanie jednej z tajemnic różańca. Zapraszamy!

11. W sobotę też różaniec dla Rycerzy Maryi Ziemi Chełmskiej. Serdecznie zapraszamy do bazyliki wszystkich mężczyzn - mężów, ojców z synami, młodzież męską. Początek o godz. 8.00 Mszą św., później uczestnictwo w nabożeństwie w naszym kościele, a następnie modlitwa różańcowa ulicami naszego miasta.

12. W sobotę również o godz. 9.00 rozpoczynają nauki przedmałżeńskie dla narzeczonych. Jest jeszcze możliwość zapisania się.

13. W sobotę na godz. 17.00 zapraszamy do bazyliki na Mszę św. z racji imienin ks. Infułata.

14. Zapraszamy na III Chełmskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej, które odbędą się w dniach 4-5 marca. Warsztaty przeznaczone są dla osób w wieku od 15 do 35 lat, które chcą rozwijać swoje umiejętności wokalne i poznać piękno muzyki Kościoła. A jednocześnie udział w nich może być zaproszeniem dla wszystkich, którzy chcieliby śpiewać w Triduum Sacrum. Więcej informacji na plakatach i na wydarzeniu na facebooku.

15. W niedzielę o godz. 9.00 modlić się będziemy za organizatorów i uczestników XI edycji Biegu Tropem Wilczym. Mszę św. zamówiło Chełmskie Towarzystwo Samorządowe. Zapraszamy!

16. Bóg zapłać! za ofiary złożone dziś na tacę na potrzeby remontowo - budowlane w naszym sanktuarium. Przypominamy, że istnieje możliwość złożenia ofiary online. Każdej środy podczas nabożeństwa wieczornego i Eucharystii modlimy się za Ofiarodawców.

17. W zakrystii przyjmowane są już ofiary na potrzeby dekoracji grobu Pana Jezusa i ołtarza.

18. Chełmskie Centrum Ewangelizacji zaprasza w okresie Wielkiego Postu na rekolekcje dla mężczyzn - kurs Jakub oraz dla kobiet - kurs Maria Magdalena. To doskonała okazja, aby odkrywać swoją tożsamość w relacji z Bogiem. Rekolekcje dla mężczyzn odbędą się w dniach 17 - 19 marca, dla kobiet zaś 24 - 26 marca. Zachęćmy swoją drugą połówkę! Zapisy na stronie: www.chce.info

19. W każdy poniedziałek aż do końca kwietnia w siedzibie biura Hospicjum przy ul. Starościńskiej 4A w godz. 16.00 – 18.00 na podatników czekać będzie księgowa. Pomoże i doradzi każdemu, kto zdecyduje się na przekazanie 1,5 % podatku chełmskiemu hospicjum.

20. W kawiarence są do nabycia nowe obrazy z Matką Bożą Chełmską, które mogą być dobrym prezentem na jubileusze, rocznice, urodziny. Ciesząc się, że mamy w naszym mieście sanktuarium maryjne, dobrze byłoby, aby w każdej rodzinie wierzącej była Chełmska Ikona. Tradycyjnie kawiarenka zaprasza na pyszne ciasto.

21. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, wszystkim zaś Gościom, Sympatykom i Parafianom szczęśliwego tygodnia pod opieką Matki Bożej Chełmskiej.

Odeszli do Pana:
- śp. Andrzej Latoszyński,
- śp. Franciszek Zieliński.