Ogłoszenia duszpasterskie - 28.08.2022r. - XXII NIEDZIELA ZWYKŁA ROK C

1. Dziś na godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie do sali różańcowej Przewodników Sanktuaryjnych i Rycerzy Maryi, którzy chcieliby pomóc w uroczystościach odpustowych oraz podczas obecności TV TRWAM.

2. Wydaliśmy Modlitewnik Chełmski zawierający modlitwy, pieśni, litanię, godzinki, nowennę do Matki Bożej Chełmskiej. Do nabycia w kawiarence. Cena 15 zł.

3. Ks. Rafał Lamorski, który został skierowany do posługi w naszym sanktuarium, udał się na urlop zdrowotny. W związku z tym będziemy Wam posługiwali w okrojonym składzie duszpasterskim. Prosimy o modlitwę.

4. Od wtorku rozpoczynamy Nowennę do Matki Bożej Chełmskiej przygotowującą nas modlitewnie do uroczystości odpustowych. Została napisana nowa jej wersja. Zapraszamy na godz. 17.30 każdego dnia. Zachęcamy też do spowiedzi, by w czasie uroczystości odpustowych dać pielgrzymom możliwość wyspowiadania się. Odpust wymaga przecież łaski uświęcającej.

5. Od wtorku do soboty zapraszamy do udziału w pracach porządkowych przed odpustem - rano od godz. 9.00 i po południu od godz. 16.00. Prosimy o przyniesienie ze sobą narzędzi. Bardzo prosimy wszystkich, a zwłaszcza osoby, które dawno lub wcale nie pomagały w jakichkolwiek pracach na rzecz Parafii. Liczymy na Was!

6. W czwartek 1 września o godz. 12.00 odprawiona zostanie Msza św. z racji rozpoczęcia nowego roku szkolnego oraz 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zapraszamy!

7. Rozpoczynający się w czwartek nowy rok szkolny i katechetyczny jest okazją do przypomnienia obowiązującego prawa - każdego roku dzieci i młodzież składają deklaracje uczestniczenia w szkolnej katechezie. W ostatnich latach laicyzacja, której wynikiem jest słabnąca wiara wielu ochrzczonych, powoduje nieodpowiedzialne zachowania niektórych rodziców podpisujących zgodę, by ich córka albo syn nie uczestniczyli w lekcjach religii. Informujemy, że formacja religijna jest naszym obowiązkiem. Świadoma rezygnacja z niej powoduje powstanie przeszkód uniemożliwiających m. in. bycie świadkiem czy rodzicem chrzestnym. Pamiętajmy, że to rodzice wychowują dzieci, a nie odwrotnie!

8. Podręczniki do nauki religii możemy nabywać w księgarni Apostoł przy ul. Szkolnej.

9. W tym tygodniu przypadają pierwsze dni miesiąca. W czwartek zapraszamy na godz. 17.30 na modlitwę za powołanych do służby Bożej oraz w intencji o nowe powołania. W piątek spowiedź w bazylice podczas porannych Mszy św. Na godz. 16.00 zapraszamy na spowiedź dzieci ze szkół podstawowych (klasy IV rozpoczynają obchody dziewięciu pierwszych piątków), a na godz. 17.30 dorosłych. Odwiedziny chorych odbędą się w piątek od godz. 9.00 i w sobotę zgodnie z ustaleniami. W pierwszą sobotę o godz. 7.30 różaniec, o godz. 8.00 Msza św., a po niej piętnastominutowe rozważanie jednej z tajemnic.

10. Pierwsza sobota miesiąca w naszym sanktuarium to spotkanie modlitewne dla mężczyzn ziemi chełmskiej – tzw. męski różaniec Rycerzy Maryi. Zapraszamy mężczyzn w każdym wieku - od dziecka do najstarszego. Początek - Msza św. o godz. 8.00. Tym razem również wyjdziemy z modlitwą na ulice naszego miasta. Niech Cię, Bracie, nie zabraknie! Zaproś swoich znajomych! Potrzebujemy modlitwy mężczyzn silnych wiarą. Takie będą również rodziny. Potrzeba dziś mocnych świadków wiary.

11. W sobotę zapraszamy na spotkanie lektorów, ministrantów i kandydatów. Zapraszamy również wszystkich chłopców , którzy chcieliby zostać ministrantami. Spotkanie w sali nr 4 w podcieniach o godz.10.00. Nowym opiekunem został ks. Arkadiusz Kowalski.

12. W przyszłą niedzielę spotkanie formacyjne Rodziny Żywego Różańca zainicjowane Mszą św. o godz. 9.00.

13. W poniedziałek 5 września będziemy gościli w naszym sanktuarium TV TRWAM i Radio Maryja. Spotkanie będzie miało następujący przebieg:

• godz. 16.30 – spotkanie przedstawicieli biur i kół Przyjaciół Radia Maryja z Ojcem z Radia Maryja w sali różańcowej;
• godz. 17.30 – rozpoczęcie transmisji w Radiu Maryja i TV Trwam;
• godz. 17.33 – audycja w wykonaniu młodzieży;
• godz. 17.55 – informacje o kościele i parafii;
• godz. 18.00 – modlitwa Anioł Pański;
• godz. 18.03 – spotkanie Ojca z Radia Maryja z uczestnikami;
• godz. 18.20 – Msza św. z udziałem Rodziny Radia Maryja;
• godz. 19.57 – zakończenie transmisji w Radiu Maryja i TV Trwam;
• godz. 21.30 – Rozmowy Niedokończone prowadzone ze studia w domu parafialnym – transmisja tylko w Radiu Maryja;
• godz. 23.45 – zakończenie transmisji w Radiu Maryja.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do uczestnictwa na żywo w bazylice. W czasie Rozmów Niedokończonych będzie można dzwonić do studia.

 

14. W środę i czwartek odbędą się uroczystości odpustowe. Porządek podany jest na plakatach oraz stronie internetowej parafii. 7 września o godz. 18.00 Mszy św. będzie przewodniczył ks. bp Józef Wróbel. Od godz. 20.30 modlitwą różańcową rozpoczynamy nocny blok modlitewnego czuwania. Prosimy o przyniesienie świec. Na godz. 21.00 zapraszamy na Apel, a po nim Drogę Krzyżową oraz modlitwę uwielbienia. O godz. 24.00 Pasterka Maryjna, którą tradycyjnie sprawować będą rodacy i byli wikariusze. Mszy św. przewodniczył będzie ks. Jan Tadyniewicz, a kazanie wygłosi ks. Mateusz Wójcik. O godz. 1.00 Różaniec fatimski, a po nim procesja z lampionami w rosarium. Godz. 5.30 – godzinki, następnie Msze św. o godz. 6.00, 7.00, 8.00. O godz. 9.00 Mszy św. z błogosławieństwem małych dzieci będzie przewodniczył ks. bp Mieczysław Cisło. Sumie odpustowej o godz. 11.30 przewodniczyć będzie ks. abp Wacław Depo z Częstochowy Ważnym wydarzeniem bezpośrednio przed sumą będzie poświęcenie nowej kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu i Relikwiarium. Dokona tego nasz Ksiądz Arcybiskup. Podczas Eucharystii pobłogosławione zostaną wieńce i róże, a po niej odbędzie się procesja eucharystyczna. O godz. 16.00 Msza św. z błogosławieństwem tornistrów i przyborów szkolnych, której przewodniczyć będzie ks. bp Jan Sobiło z Ukrainy. Mszę św. kończącą uroczystości odpustowe o godz. 18.00 będzie sprawował ks. Adam Jaszcz - kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie, który także wygłosi kazanie. Wszystkich wybierających się na Msze św. o godz. 9.00, 11.30, 16.00 i 18.00 prosimy o przyniesienie ze sobą róży jako szczególnego daru dla Maryi. Kwiaty te zostaną pobłogosławione w trakcie specjalnej modlitwy. Możemy je pozostawić w sanktuarium jako nasz dar lub zabrać ze sobą. Pozostawione zostaną zasuszone, a następnie dołączane do obrazków z modlitwą do Matki Bożej Chełmskiej jako Jej szczególny atrybut, przypominający cudowne uzdrowienie niewidomego dziecka za przyczyną Chełmskiej Królowej. Z nadzieją, że każdy kto z wiarą w orędownictwo Matki Bożej Chełmskiej będzie się uciekał, otrzyma zdrowie duszy i ciała. Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania. Róże będziemy mogli również zakupić w sanktuarium.

15. Serdeczne Bóg zapłać Renacie Lecht, Ewelinie Wawron Katarzynie Zawiślak, Beacie Mulsonowskiej za oczyszczenie z chwastów skarpy na Wysokiej Górce.

16. Bóg zapłać za ofiary składane dziś na tacę i wszystkie ofiary na potrzeby prac remontowo budowlanych przy sanktuarium.

17. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzymy wielu Bożych łask, a wszystkim Parafianom, Gościom, Sympatykom i Pielgrzymom szczęśliwego tygodnia pod opieką Matki Bożej Chełmskiej. Dziękujemy też ks. Michałowi Myśliwieckiemu za pomoc duszpasterską w czasie tegorocznych wakacji i życzymy owocnej posługi.