Ogłoszenia duszpasterskie - 05.09.2021r. - XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA ROK B

1. Trwa Triduum przed odpustem, które prowadzi ks. Jerzy Krawczyk. Dziś przez cały dzień głosi kazania. Jutro ostatni dzień - zapraszamy na godz. 18.00. Po Eucharystii o godz. 18.00 dziś i jutro zapraszamy na procesję różańcową z Ikoną Matki Bożej Chełmskiej i apel maryjny. Przynieśmy ze sobą świece.

2. Dziś na godz.17.00 na spotkanie w sali nr 4 zapraszamy przewodników sanktuaryjnych. Zapraszamy też mężczyzn, którzy chcieliby dołączyć do tej posługi.

3. Składamy Bóg zapłać! wszystkim osobom, które w minionym tygodniu uczestniczyły w pracach porządkowych przed odpustem. Bardzo serdecznie zapraszamy jeszcze w najbliższy wtorek na godz. 9.00 do prac związanych z przygotowaniem ołtarza, miejsc siedzących itp.

4. We wtorek i środę odbędą się uroczystości odpustowe. Ich mottem są słowa: Wszystko postawiłem na Maryję Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Będziemy obchodzili jubileusz 90-lecia powstania naszej parafii oraz 75-lecia pierwszej koronacji kopii Ikony Matki Bożej Chełmskiej znajdującej się obecnie w ołtarzu. Kopię namalował Władysław Ukleja, a koronacji dokonał ks. bp lubelski Stefan Wyszyński. Porządek uroczystości odpustowych podany jest na plakatach oraz stronie internetowej parafii. Ołtarz polowy usytuowany będzie przed wejściem do bazyliki. 7 września o godz. 18.00 Mszy św. będzie przewodniczył ks. bp Józef Wróbel. O godz. 20.30 modlitwą różańcową rozpoczniemy nocny blok modlitewnego czuwania. Na który zapraszamy młodzież. Prosimy o przyniesienie świec. Na godz. 21.00 zapraszamy na Apel, a po nim Drogę Krzyżową oraz modlitwę uwielbienia, którą w tym roku poprowadzi wspólnota Galilea. O godz. 24.00 Pasterka Maryjna, którą tradycyjnie sprawować będą rodacy i byli wikariusze. Mszy św. przewodniczył będzie i kazanie wygłosi ks. Tomasz Musiej. O godz. 1.00 Różaniec fatimski, a po nim procesja z lampionami w rosarium. Godz. 5.30 – godzinki, następnie Msze św. o godz. 6.00, 7.00, 8.00. O godz. 9.00 Mszy św. z błogosławieństwem małych dzieci będzie przewodniczył ks. bp Adam Bab. O godz. 11.00 zapraszamy na koncert maryjny zatytułowany Wszystko postawiłem na Maryję. Sumie odpustowej o godz. 11.30 przewodniczyć będzie ks. abp Adam Szal z Przemyśla. Ważnym wydarzeniem będzie błogosławieństwo i oficjalne otwarcie Chełmskiego Centrum Nowej Ewangelizacji. Dokona tego nasz Ksiądz Arcybiskup. Podczas Eucharystii pobłogosławione zostaną wieńce i róże, a po niej odbędzie się procesja eucharystyczna. O godz. 16.00 Msza św. z błogosławieństwem tornistrów i przyborów szkolnych, której przewodniczyć będzie ks. bp Mieczysław Cisło. Mszę św. kończącą uroczystości odpustowe o godz. 18.00 będzie sprawował ks. Jerzy Krawczyk, który także wygłosi kazanie. Wszystkich wybierających się na Msze św. o godz. 9.00, 11.30, 16.00 i 18.00 prosimy o przyniesienie ze sobą róży jako szczególnego daru dla Maryi. Kwiaty te zostaną pobłogosławione w trakcie specjalnej modlitwy. Możemy je pozostawić w sanktuarium jako nasz dar lub zabrać ze sobą. Pozostawione zostaną zasuszone, a następnie dołączone do obrazków z modlitwą do Matki Bożej Chełmskiej jako Jej szczególny atrybut, przypominający cudowne uzdrowienie niewidomego dziecka za przyczyną Chełmskiej Królowej, z nadzieją, że każdy kto z wiarą do Matki Bożej Chełmskiej będzie się uciekał, otrzyma zdrowie duszy i ciała. Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania. Róże będziemy mogli również zakupić w sanktuarium.

5. Wznawiamy ponad dwóchsetletnią praktykę oktawy odpustu, czyli przedłużenie uroczystości. Łączyć ją będziemy z wieczorną Mszą św. i kazaniem tematycznym. Po Eucharystii modlitwa różańcowa. Program podany jest na tablicy ogłoszeń i w internecie. Wszystkich zapraszamy.

  • Czwartek 9 września godz. 18.00 - pielgrzymka ludzi starszych i chorych połączona z Sakramentem Namaszczenia Chorych – homilię wygłosi ks. Infułat.
  • Piątek 10 września godz. 18.00 - pielgrzymka dziękczynna młodzieży. Mszy św. przewodniczy i homilię wygłosi ks. bp Adam Bab. Następnie na Wysokiej Górce odbędzie się błogosławieństwo krzyża, a po nim spotkanie młodzieży z Pasterzem pn. Porozmawiaj z Biskupem połączone z konkursem o Matce Bożej Chełmskiej Oto Ona.
  • Sobota 11 września godz. 17.00 - pielgrzymka dziękczynna dzieci pierwszokomunijnych z rodzicami – homilia: ks. Damazy.
  • Niedziela 12 września godz. 18.00 – pielgrzymka małżeństw przeżywających jubileusze, odnowienie przyrzeczeń małżeńskich – homilia: ks. Mateusz.
  • Poniedziałek 13 września godz. 17. 30 – pielgrzymka grup formacyjnych, apostolskich i modlitewnych - procesja fatimska – homilia: ks. Paweł.
  • Wtorek 14 września godz. 18.00 - pielgrzymka władz i osób pracujących w instytucjach samorządowych – homilia: ks. Jan.
  • Środa 15 września godz. 18.00 - zakończenie z uroczystym Te Deum i obrzędem zawieszenia wot – homilia: ks. Proboszcz.

Prosimy osoby, które ostatnio lub dawniej doznały szczególnej opieki czy łaski za wstawiennictwem Matki Bożej Chełmskiej, o spisanie swoich świadectw i przyniesienie ich w najbliższym czasie w ciągu oktawy. Jeśli ktoś chciałby złożyć jakieś wotum w postaci cennych dla siebie rzeczy, to będzie można to również w tym okresie uczynić.  Zapraszamy.

6. Niedziela 12 września to dzień beatyfikacji Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej. Uroczystości o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności w Warszawie. Ponieważ ze względu na pandemię liczba miejsc jest ograniczona (z każdej diecezji tylko jeden autokar wiernych i 10 kapłanów), zachęcamy do uczestnictwa w transmisji telewizyjnej.

7. W dniu beatyfikacji wieczorem o godz. 19.00 zapraszamy do bazyliki na koncert Civis Christi – Prymas Tysiąclecia. To historyczne widowisko multimedialne z tekstami i muzyką Romana Kołakowskiego opowiadające w formie czternastu pieśni niezwykłą drogę kapłańskiego życia i pracy Stefana Kardynała Wyszyńskiego i jego współpracę dla dobra Kościoła i Polski ze św. Janem Pawłem II. Aktorzy prowadzić będą narrację w oparciu o listy i encykliki Prymasa, która uporządkuje akcję i pozwoli jeszcze lepiej poznać Jego życiorys. Koncert odbędzie się dzięki staraniom Stowarzyszenia Civitas Christiana.

8. Chełmskie Centrum Nowej Ewangelizacji zaprasza wszystkich na kurs Nowe Życie, czyli na weekendowe rekolekcje, w czasie których możemy po trudnych doświadczeniach pandemii na nowo rozbudzić w sobie Ducha Bożego. Kurs odbędzie się od 17 do 19 września (od piątku do niedzieli). Zapraszamy tych, którzy są już głęboko zakorzenieni w Bogu, oraz tych, którzy w ogóle nie doświadczają Bożej miłości w swoim życiu. Zapisy w zakrystii lub kancelarii. Kurs odbędzie się w naszym sanktuarium.

9. Zapraszamy wszystkich mężczyzn do wzięcia udziału w ogólnopolskiej pielgrzymce mężczyzn na Jasną Górę "Oblężenie Jasnej Góry", która odbędzie się 18.09. Organizujemy wyjazd z naszego miasta. W programie Msza Święta, uwielbienie, konferencje wybitnych prelegentów m.in. abp Grzegorz Ryś, bp Artur Ważny, świadectwa, odnowienie jasnogórskich ślubów. Wszystkie informacje na plakatach w gablotach i stronie internetowej oblężenie.meżczyźni.net. Zapisy u ks. Mateusza, w zakrystii oraz w kancelarii.

10. Wszystkim pięknych przeżyć podczas uroczystości odpustowych ku czci Królowej Ziemi Chełmskiej.