Ogłoszenia duszpasterskie - 29.08.2021r. - XXI NIEDZIELA ZWYKŁA ROK B

1. Od dziś wznowiona została peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Chełmskiej. Dziś nawiedza parafię w Bończy. Opiekunem peregrynacji jest nasz ks. Proboszcz. Towarzyszmy naszą modlitwą temu wydarzeniu.

2. Od jutra do czwartku zapraszamy do pomocy w pracach porządkowych przed odpustem - rano od godz. 9.00 i po południu od godz. 16.00. Prosimy o przyniesienie ze sobą narzędzi. Bardzo prosimy wszystkich, a zwłaszcza osoby, które dawno lub wcale nie pomagały w jakichkolwiek pracach na rzecz Parafii. Liczymy na Was!

3. W środę 1 września na godz. 12.00 zapraszamy na Mszę św. z racji rozpoczęcia nowego roku szkolnego oraz 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

4. Rozpoczynający się w środę nowy rok szkolny i katechetyczny jest okazją do przypomnienia obowiązującego prawa - każdego roku dzieci i młodzież składają deklaracje uczestniczenia w szkolnej katechezie. W ostatnich latach laicyzacja, której wynikiem jest słabnąca wiara wielu ochrzczonych, powoduje nieodpowiedzialne zachowania niektórych rodziców podpisujących zgodę, by ich córka albo syn nie uczestniczyli w lekcjach religii. Informujemy, że formacja religijna jest naszym obowiązkiem. Świadoma rezygnacja z niej powoduje powstanie przeszkód uniemożliwiających m. in. bycie świadkiem czy rodzicem chrzestnym. Pamiętajmy, że to rodzice wychowują dzieci, a nie odwrotnie!

5. Podręczniki do nauki religii możemy nabywać w księgarni Apostoł przy ul. Szkolnej.

6. W tym tygodniu przypadają pierwsze dni miesiąca. W pierwszy czwartek zapraszamy na godz. 17.30 na modlitwę za powołanych do służby Bożej oraz w intencji o nowe powołania. W pierwszy piątek miesiąca spowiedź w bazylice podczas porannych Mszy św. Na godz. 16.00 zapraszamy na spowiedź dzieci ze szkół podstawowych (klasy IV rozpoczynają obchody dziewięciu pierwszych piątków), a na godz. 17.30 dorosłych. Odwiedziny chorych odbędą się w piątek od godz. 9.00 i w sobotę. Tak jak ostatnio. W pierwszą sobotę o godz. 7.30 różaniec, o godz. 8.00 Msza św., a po niej piętnastominutowe rozważanie jednej z tajemnic.

7. Pierwsza sobota miesiąca w naszym sanktuarium to od dziesięciu miesięcy spotkanie modlitewne dla mężczyzn ziemi chełmskiej – tzw. męski różaniec Rycerzy Maryi. Zapraszamy mężczyzn w każdym wieku - od dziecka do starszego. Początek - Msza św. o godz. 8.00. Tym razem również wyjdziemy z modlitwą na ulice naszego miasta. Zapraszamy! Niech Cię, Bracie, nie zabraknie! Zaproś swoich znajomych! Potrzebujemy modlitwy mężczyzn silnych wiarą. Takie będą również rodziny. Potrzebujemy dziś obrony wiary.

8. Od soboty rozpoczynamy Triduum przed odpustem, którego mottem są słowa ks. Prymasa Wyszyńskiego: Wszystko postawiłem na Maryję. Poprowadzi je ks. Jerzy Krawczyk - Archidiecezjalny Moderator Ruchu Światło - Życie. Przygotowania duchowe łączyć będziemy ze Mszą św. w sobotę o godz. 17.00, w niedzielę cały dzień i w poniedziałek o godz. 18.00. Codziennie po wieczornej Eucharystii zapraszamy do rosarium na procesję różańcową z ikoną Matki Bożej Chełmskiej i apel maryjny. W tych dniach zachęcamy też do spowiedzi, by w czasie uroczystości odpustowych dać pielgrzymom możliwość wyspowiadania się. Wszak odpust wymaga łaski uświęcającej.

9. W archiwum parafii odnaleźliśmy modlitwę z 1975r Godzinki o Matce Bożej Chełmskiej, których autorem jest nasz parafianin Pan Krzysztof Kołtun. W przyszłą niedzielę o godz. 6.40 zostaną po raz pierwszy odśpiewane w naszym sanktuarium. Serdecznie zapraszamy.

10. W przyszłą niedzielę spotkanie formacyjne Rodziny Żywego Różańca zainicjowane Mszą św. o godz. 9.00.

11. Za tydzień w niedzielę na godz.17.00 zapraszamy Przewodników Sanktuaryjnych na spotkanie w sali nr 4.

12. Towarzystwo Rodzin Kresowych w Chełmie, organizator VIII Ogólnopolskiego Zjazdu Kresowian, potomków i sympatyków historii Kresów - zaprasza w niedzielę 5 września na godzinę 9.00 na Mszę św. w kościele pw. Świętej Rodziny oraz na sympozjum literackie w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie.

13. We wtorek i środę odbędą się uroczystości odpustowe. Porządek podany jest na plakatach oraz stronie internetowej parafii. Ołtarz polowy usytuowany będzie przed wejściem do bazyliki. 7 września o godz. 17.30 zapraszamy na Akatyst. O godz. 18.00 odbędzie się procesja do ołtarza z ikoną Matki Bożej Chełmskiej. Mszy św. będzie przewodniczył ks. bp Józef Wróbel. Od godz. 20.30 modlitwą różańcową rozpoczynamy nocny blok modlitewnego czuwania. Prosimy o przyniesienie świec. Na godz. 21.00 zapraszamy na Apel, a po nim Drogę Krzyżową oraz modlitwę uwielbienia, którą w tym roku poprowadzi wspólnota Galilea. O godz. 24.00 Pasterka Maryjna, którą tradycyjnie sprawować będą rodacy i byli wikariusze. Mszy św. przewodniczył będzie i kazanie wygłosi ks. Tomasz Musiej. O godz. 1.00 Różaniec fatimski, a po nim procesja z lampionami w rosarium. Godz. 5.30 – godzinki, następnie Msze św. o godz. 6.00, 7.00, 8.00. O godz. 9.00 Mszy św. z błogosławieństwem małych dzieci będzie przewodniczył ks. bp Adam Bab. O godz. 11.00 zapraszamy na koncert maryjny w wykonaniu naszych młodych chełmskich artystów „ Wszystko postawiłem na Maryję”. Sumie odpustowej o godz. 11.30 przewodniczyć będzie ks. abp Adam Szal z Przemyśla. Ważnym wydarzeniem na sumie będzie błogosławieństwo i oficjalne otwarcie Chełmskiego Centrum Nowej Ewangelizacji. Dokona tego nasz Ksiądz Arcybiskup. Podczas Eucharystii pobłogosławione zostaną wieńce i róże, a po niej odbędzie się procesja eucharystyczna. O godz. 16.00 Msza św. z błogosławieństwem tornistrów i przyborów szkolnych, której przewodniczyć będzie ks. bp Mieczysław Cisło. Mszę św. kończącą uroczystości odpustowe o godz. 18.00 będzie sprawował ks. Jerzy Krawczyk, który także wygłosi kazanie. Wszystkich wybierających się na Msze św. o godz. 9.00, 11.30, 16.00 i 18.00 prosimy o przyniesienie ze sobą róży jako szczególnego daru dla Maryi. Kwiaty te zostaną pobłogosławione w trakcie specjalnej modlitwy. Możemy je pozostawić w sanktuarium jako nasz dar lub zabrać ze sobą. Pozostawione zostaną zasuszone, a następnie dołączane do obrazków z modlitwą do Matki Bożej Chełmskiej jako Jej szczególny atrybut, przypominający cudowne uzdrowienie niewidomego dziecka za przyczyną Chełmskiej Królowej. Z nadzieją, że każdy kto z wiarą w orędownictwo Matki Bożej Chełmskiej będzie się uciekał, otrzyma zdrowie duszy i ciała. Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania. Róże będziemy mogli również zakupić w sanktuarium.

14. W tym tygodniu zostały zreperowane wszystkie ekrany do wyświetlania pieśni, które były uszkodzone przez wyładowania atmosferyczne. Koszt naprawy wyniósł 7,5 tys. zł.

15. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzymy wielu Bożych łask, a wszystkim Parafianom, Gościom, Sympatykom i Pielgrzymom szczęśliwego tygodnia pod opieką Matki Bożej Chełmskiej.