Ogłoszenia duszpasterskie - 11.10.2020r. - XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA ROK A

1. Muzeum Ziemi Chełmskiej im W. Ambroziewicza w Chełmie , przy ul. Lubelskiej 55 przygotowało wystawę Matka Boska Chełmska. Ikonografia. Wystawa została przygotowana z racji Jubileuszu 255 Rocznicy Koronacji Cudownej Chełmskiej Ikony. Zachęcamy do odwiedzenia.

2. Dzisiaj w Kościele obchodzimy XX Dzień Papieski, tym razem pod hasłem Totus Tuus. W naszej świątyni wystawione są do publicznej czci relikwie św. Jana Pawła II. W nawie bocznej znajduje się wystawa poświęcona Świętemu. Przy wyjściu głównym znajduje się puszka - składając ofiarę, jak każdego roku możemy włączyć się w dzieło Fundacji Nowego Tysiąclecia i być darczyńcą stypendiów dla dzieci i młodzieży. Po każdej Eucharystii będziemy mogli wysłuchać fragmentów przemówień z pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny.

3. Młodzież z Ruchu Światło – Życie przed bazyliką będzie rozprowadzała własnoręcznie wykonane różańce. Zebrane ofiary przeznaczone zostaną na jej udział w rekolekcjach formacyjnych.

4. Dzisiaj podczas Mszy św. o godz. 18.00 osoby, które trwały na trzydziestotrzydniowych rekolekcjach, złożą własnoręcznie napisany i podpisany akt oddania Najświętszej Maryi Pannie. Prosimy także o przyniesienie zakupionego przez siebie łańcuszka zawierzenia, który zostanie przez kapłana pobłogosławiony i nałożony.

5. Dziś na godz. 19.00 zapraszamy do sali różańcowej na przesłuchania do naszego chóru parafialnego, który poprowadzi Szymon Szurma, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Współpracował z chórami uczelnianymi w Poznaniu i Lublinie oraz prowadził schole i chóry parafialne. Zachęcamy wszystkich, a szczególnie osoby lubiące śpiewać i mające przy tym wykształcenie muzyczne (choć nie jest to warunek konieczny). Zapraszamy osoby w każdym wieku. Jeśli czujesz przynaglenie, nie odkładaj decyzji – przyjdź już dziś!

6. We wtorek ostatni różaniec fatimski o godz.17.30. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec. Modlitwę poprowadzi ks. Michał Myśliwiecki.

7. W środę Dzień Edukacji Narodowej. Podczas różańca o godz. 17.30 będziemy modlili się w intencji nauczycieli i pracowników oświaty.

8. W czwartek w Kościele obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. Strata upragnionego potomka, poronienie, martwy poród, śmierć tuż po narodzeniu są traumatycznym przeżyciem dla rodziców. Dlatego październik jest miesiącem szczególnym dla tysięcy kobiet i mężczyzn, którzy doświadczyli straty dziecka. Modlimy się za małżeństwa dotknięte tym bólem. Na godz.17.30 zapraszamy na modlitwę różańcową w tej intencji. Trwają też przygotowania do wybudowania na cmentarzu komunalnym w naszym mieście grobu – pomnika pamięci Utraconych. Przypominamy też rodzicom – gdyby, nie daj Boże, była taka potrzeba, to w takiej tragicznej sytuacji przysługują pogrzeb i świadczenia ZUS-u.

9. W piątek wypada 42. rocznica wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Tradycyjnie już o godz. 16.30 zapraszamy na różaniec przy figurze św. Jana Pawła II przy Gmachu. Dzieci mieszkające w tamtej części miasta, a uczestniczące w nabożeństwach różańcowych, również zapraszamy. SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH. Prosimy o przyniesienie zniczy.

10. Miło nam poinformować, że nasz wikariusz ks. Paweł Gołofit wydał książkę pt. W oczekiwaniu na przełom. Autor opisuje, co robić, gdy prosimy, a nie widzimy Bożej odpowiedzi. Jest to publikacja zarówno dla tych, którzy chcą poznać Boga żywego, jak i tych, którzy po wielu latach bycia z Kościele czują już znużenie i obojętność. Promocja książki odbędzie się 17 października w sobotę o godz. 19.30 w sali różańcowej. Następnego dnia, w niedzielę, po każdej Mszy św. będzie można nabyć ją przy wyjściu z kościoła.

11. Za tydzień w niedzielę zapraszamy wszystkich na modlitwę różańcową ulicami naszego miasta z ikoną Matki Bożej Chełmskiej w duchu dziękczynienia za 255. rocznicę Koronacji oraz w intencji naszej Ojczyzn i ustanie pandemii. Początek o godz. 19.00

12. Chełmski Dom Kultury zaprasza na spektakl dla najmłodszych pt. Chodź na słówko w wykonaniu Teatru Ziemi Chełmskiej. Zostanie on zaprezentowany w sali widowiskowej ChDK-u. Bilet wstępu kosztuje 20 zł. Chodź na słówko to komedia, w której poruszane są bardzo ważne szczególnie dzisiaj kwestie szacunku, akceptacji, tożsamości, indywidualności i przyjaźni. Barwne stroje, niesamowita scenografia oraz piosenki grane i śpiewane na żywo to atuty spektaklu. Zachęcamy do skorzystania z tej oferty.

13. Drugi polecany przez nas spektakl to Ballada o Wołyniu. Wykorzystano w nim wątki legendarnej książki Włodzimierza Odojewskiego pt. Zasypie wszystko, zawieje oraz oryginalne świadectwa osób, które przeżyły zagładę Polaków na Kresach. Spektakl zostanie przedstawiony w sali widowiskowej ChDk-u 19 października o godz. 18.00. Wstęp wolny. Z uwagi na trudną tematykę spektakl jest adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych i widzów dorosłych.

14. W sobotę 24 października organizujemy dla mężczyzn wyjazd do Białegostoku na modlitwę i spotkanie z ks. Dominikiem Chmielewskim. Zachęcamy do skorzystania z tej oferty, warto bowiem posłuchać dobrych treści, oraz poznać Wspólnotę Wojowników Maryi. Zapisy na wyjazd przyjmowane są w zakrystii, kancelarii i u ks. Mateusza.

15. Zbliża się listopad - czas modlitw za zmarłych, zwłaszcza różaniec wypominkowy. Kartki wypominkowe są już wyłożone przy wyjściu z bazyliki. Wypisano na nich datę i godzinę modlitwy. We wszystkie dni będą one rozpoczynały się o godz. 17.15, w sobotę zaś o godz. 16.15. Imiona i nazwiska zmarłych prosimy wypisywać czytelnie w mianowniku. Wypełnione karty prosimy składać do puszki znajdującej się przy ołtarzu.

16. Przypominamy o obowiązku noszenia maseczki , zasłaniania nosa i ust oraz dezynfekcji rąk.

17. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzymy wielu Bożych łask, a Parafianom, Gościom, Sympatykom i Pielgrzymom szczęśliwego tygodnia pod opieką Matki Bożej Chełmskiej.