Ogłoszenia duszpasterskie - 27.10.2019r. - XXX NIEDZIELA ZWYKŁA ROK C

1. Dzisiaj we wspólnocie parafialnej przeżywamy uroczystość rocznicy poświęcenia kościoła. Nasza bazylika to nie tylko miejsce przebywania Boga wśród nas, ale także nasz dom. Dziękujemy wszystkim, którzy są wrażliwi i troszczą się o jej piękno. Wdzięczni też jesteśmy za złożone dziś ofiary na tacę przeznaczone na bieżące prace remontowe elewacji. W każdą środę podczas nabożeństwa i Mszy św. wieczorowej modlimy się za naszych Ofiarodawców. Bóg zapłać za Wasze dobre serca!

2. Dziś na godz. 19.00 zapraszamy do bazyliki na koncert utworów Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę urodzin kompozytora. Wystąpi Chór Ziemi Włodawskiej „Vlodaviensis” z Włodawy pod dyrekcją Marcina Obuchowskiego.

3. Jutro na godz. 18.00 zapraszamy na Mszę św. w intencji ks. Szymona z racji jego imienin.

4. Wraz z Parafią pw. Rozesłania św. Apostołów serdecznie zapraszamy na procesję ze Świętymi, która odbędzie się w czwartek 31 października. Całość rozpocznie się Eucharystią o godz. 18.00 w kościele Rozesłania św. Apostołów. Następnie wyruszy procesja do naszej bazyliki, gdzie odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu, trwająca ok. godziny i zakończona błogosławieństwem. Prosimy o wzięcie ze sobą świec, które zapalimy w trakcie procesji. Serdecznie zachęcamy do tej modlitwy. Dla nas ludzi wierzących ważna jest obecność świętych oraz ich wstawiennictwo w naszych codziennych sprawach. W Chełmie mamy około 30 relikwii świętych i błogosławionych. Serdecznie zapraszamy!

5. W piątek przypada Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w naszej bazylice będą sprawowane w porządku niedzielnym. Nie będzie tylko Mszy św. o godz. 12.00 i 16.00. Procesja na cmentarzu przy ul, Mościckiego 1 listopada o godz. 13.00, po niej Msza św. w kaplicy cmentarnej. Modlitwę poprowadzą duszpasterze Parafii pw. św. Kazimierza. Na cmentarzu przy ul. Lwowskiej również o godz. 13.00 Msza św., a po niej procesja.

6. W sobotę będziemy wspominać Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze św. w bazylice o godz. 7.00, 9.00 oraz 18.00. Procesja na cmentarzu komunalnym o godz. 15.00. Po niej Msza św. Modlitwę poprowadzą duszpasterze Parafii pw. Chrystusa Odkupiciela. Na cmentarzu przy ul. Lwowskiej o godz. 13.00. W obydwa dni będzie możliwość pobłogosławienia nowych nagrobków. Przypominamy o odwiedzeniu grobów zmarłych kapłanów.

7. Przypominamy, że w dniach od 1 do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny za dusze w Czyśćcu cierpiące. Warunkami uzyskania tej łaski są: pobożne nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych, stan łaski uświęcającej i przyjęcie Komunii Świętej, brak przywiązania do żadnego, nawet najmniejszego, grzechu oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Zachęcamy do podjęcia tej praktyki, która pomoże bliskim zmarłym wejść do chwały zbawionych w niebie.

8. Przypominamy, że cmentarz to miejsce święte. Wymaga od nas również odpowiedniego zachowania. Zrezygnujmy w czasie naszej modlitwy przy grobach bliskich z rozmów telefonicznych, słuchania muzyki, palenia papierosów i pamiętajmy o właściwym dla tego miejsca stroju.

9. Do zabrania są jeszcze karty wypominkowe. Wypełnione czytelnie prosimy składać do puszki, która znajduje się przy ołtarzu Miłosierdzia Bożego. Różaniec wypominkowy codziennie o godz. 17.15, a w sobotę o 16.15.

10. W tym tygodniu przypadają pierwsze piątek i sobota miesiąca. Przypominamy, że istotą pierwszych piątków miesiąca jest bycie w stanie łaski uświęcającej i przyjęcie w tym dniu Komunii św. Prosimy zatem dzieci i kandydatów do bierzmowania, by wyspowiadali się wcześniej - począwszy od dziś do czwartku. Kto nie zdąży, to w piątek spowiedź podczas wszystkich Mszy św. w bazylice. W I sobotę po Mszy św. o 7.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i różaniec z piętnastominutowym rozważaniem.

11. W niedzielę za tydzień po Mszy św. o godz. 9.00 spotkanie Rodziny Żywego Różańca.

12. W przyszłym roku, na przełomie lutego i marca, chcemy zorganizować samolotową pielgrzymkę do Meksyku. Osoby zainteresowane mogą zdobyć informacje w kancelarii i zakrystii. Przy zapisie wymagana jest zaliczka w wysokości 1 000 zł.

13. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzymy wielu Bożych darów. Wśród nich jest ks. prałat Tadeusz Kądziołka, nasz były proboszcz, oraz były wikariusz - ks. Karol. Wszystkim Parafianom, Gościom, Sympatykom i Pielgrzymom życzymy szczęśliwego tygodnia pod opieką Matki Bożej Chełmskiej.