Ogłoszenia duszpasterskie - 02.04.2023r. - NIEDZIELA PALMOWA

1. Dziś ostatnie Gorzkie Żale. Zapraszamy na godz. 17.00.

2. Dzisiejsza Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień - najważniejszy czas w roku liturgicznym.

3. Palmy poświęcone w ubiegłym roku i wcześniej prosimy przynosić przez cały tydzień do bazyliki. W Wielką Sobotę spalimy je wraz z tarniną podczas błogosławieństwa ognia. Przypominamy, że uzyskany ze spalonych palm popiół zostanie wykorzystany w Środę Popielcową przyszłego roku.

4. Dziś o godz. 13.00 zapraszamy do bazyliki na koncert Axis Mundi. To chór mieszany, który powstał w listopadzie 2021 r. Tworzą go absolwenci licealnego chóru Copernicus z Lublina oraz inni pasjonaci śpiewu, którzy starają się podtrzymywać tradycję wspólnego muzykowania. Zespół wykonuje muzykę chóralną różnych epok i stylów muzycznych. Chór wykona śpiewy pasyjne.

5. Dzisiaj wypada również 18. rocznica przejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II. Tradycyjnie przez wszystkie lata gromadzimy się w naszym mieście na modlitwie przy figurze Świętego. W tym roku ze względu na zaistniałą sytuację prób obalenia tego Wielkiego Autorytetu w oczach nie tylko Polaków, ale całego świata, duszpasterze wszystkich parafii Chełma i okolic organizują przy figurze św. Papieża modlitwę wdzięczności. Zapraszamy wszystkich, dla których nasz Wielki Rodak jest niekwestionowanym autorytetem. Pokażmy Świętemu i światu, że my, chełmianie, jesteśmy z Nim. Przynieśmy ze sobą obrazy z wizerunkiem Papieża, flagi lub świece. Początek modlitwy o godz. 21.00.

6. Spowiedź w bazylice będzie trwać do środy codziennie od godz. 17.30 do 18.30. Zapraszamy wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogli wyspowiadać się wcześniej, jak również powracających z zagranicy.

7. We wtorek na godz. 19.00 zapraszamy do sali różańcowej na konferencję przed chrztem.

8. W czwartek rozpoczynamy świętowanie Wielkanocy, wchodząc w okres Triduum Sacrum. Liturgia Wielkiego Czwartku - Wieczerzy Pańskiej - z obmyciem nóg, upamiętniająca ustanowienie Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa, będzie sprawowana o godz. 18.00. Po niej indywidualna adoracja w Ciemnicy do godz. 22.00.

9. W Wielki Piątek – dzień śmierci Pana Jezusa - obowiązuje post ścisły. O godz. 8.00 zapraszamy do bazyliki na modlitwę ciemnej jutrzni, a cały dzień na adorację w Ciemnicy. Na godz. 15.00 zapraszamy wszystkich do bazyliki na czuwanie w chwili śmierci Chrystusa. I w tym czasie rozpoczniemy Nowennę do Miłosierdzia Bożego. O godz. 17.00 Droga Krzyżowa. Liturgia Wielkiego Piątku o godz. 18.00. Ofiary złożone w czasie adoracji krzyża przeznaczone są na utrzymanie miejsc św. w Ziemi Świętej. Po Liturgii rozpocznie się całonocne czuwanie wg następującego porządku:

 

Godz.

Ulice

21-22

Lubelska, Krzywa, św. Mikołaja, Uściługska, Szkolna  (Ruch Rodzin Nazaretańskich)

22-23

Sienkiewicza, Czarnieckiego, Młodowskiej, Słowackiego, Spółdzielcza, Wspólna  (Rodzina Żywego Różańca)

23-00

Pocztowa, Siedlecka, Zamojska, Partyzantów, Mechaniczna, Wojsławicka, Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego  (wszystkie grupy młodzieżowe)

00-01

Hrubieszowska, Mościckiego, Słoneczna, Pogodna, Południowa, Tęczowa (dorośli lektorzy)

01-02

Żwirki i Wigury, Jana Kazimierza, Wiejska, Katedralna, Graniczna, Bydgoska (Przyjaciele Oblubieńca)

02-03

I Pułku Szwoleżerów, Czackiego, Reymonta, Stephensona, Śląska (Wspólnota „Wolni w Chrystusie”)

03-04

Kolejowa, Jedność, Kińczyka, Czerwonego Krzyża, Okszowska, Starościńska (Oaza Dorosłych)

04-05

11 Listopada, ks. Piotra Skargi, Wileńska, Wołyńska (Rycerze Maryi)

05-06

al. Piłsudskiego, pl. Niepodległości (Legion Maryi)

06-07

Sympatycy naszego sanktuarium

 

10. W Wielką Sobotę na godz. 8.00 zapraszamy wszystkich na wspólną modlitwę - ciemną jutrznię przy Grobie Pańskim.

11. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny od godz. 9.00 do 15.00 (co pół godz.). Woda święcona będzie przygotowana w wejściu do bazyliki.

12. Liturgia Wigilii Paschalnej - o godz. 20.00. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec.

13. W Niedzielę Wielkanocną o godz. 6.00 Procesja Eucharystyczna, głosząca radość ze Zmartwychwstania Chrystusa, oraz Msza św. dzieci z klas IV zapraszamy w strojach komunijnych. Nie będzie Mszy św. o godz. 7.00. Pozostałe - według porządku niedzielnego.

14. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. tak jak w niedzielę.

15. Parafialny Zespół Caritas przygotował 80 paczek dla potrzebujących rodzin w naszej wspólnocie. Składamy serdeczne podziękowanie zespołowi, ale także Szkolnym Zespołom Caritas Szkoły Arka i SP nr 1 za troskę w zdobywanie artykułów do paczek. Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którzy mają we zwyczaju dzielenie się święconką z potrzebującymi, aby nie pozostawiać już w bazylice, tylko we własnym zakresie wspomóc potrzebujących w swoich środowiskach.

16. Chełmskie Centrum Ewangelizacji zaprasza na wyjątkowe wydarzenie - Twierdza to pierwsza tego typu konferencja formacyjno - modlitewna w Chełmie. To czas słuchania Słowa Bożego znanych polskich liderów oraz wspólnej modlitwy i uwielbienia. Wydarzenie odbędzie się w Chełmskim Domu Kultury 22 kwietnia w sobotę. Zapisy na stronie www.chce.info. Dlaczego "Twierdza" - GOSC.PL.

17. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzymy wielu Bożych łask, a wszystkim Parafianom i Gościom błogosławionego Wielkiego Tygodnia.