Ogłoszenia duszpasterskie - 05.04.2020r. - NIEDZIELA PALMOWA

1. Podaje się do publicznej wiadomości wiernych, że za zgodą Metropolity Lubelskiego, ks. abpa Stanisława Budzika, do święceń prezbiteratu przystąpić ma diakon Michał Myśliwiecki, który od lipca posługuje w naszym sanktuarium. Ktokolwiek wiedziałby o niegodnym postępowaniu wymienionego Diakona, ma w sumieniu obowiązek niezwłocznie powiadomić miejscowego ks. Proboszcza, Rektora Seminarium w Lublinie lub bezpośrednio Arcybiskupa Lubelskiego.

2. W tym tygodniu w Kościele przeżywamy najważniejsze wydarzenia zbawcze - Święte Triduum Paschalne, którego z powodu panującej pandemii nie możemy przeżyć przez udział w liturgiach w świątyni. Liturgie będą sprawowane bez udziału wiernych. Zapraszamy do uczestnictwa w transmisjach za pośrednictwem internetu. Na stronie internetowej parafii umieściliśmy teksty, które mogą nam posłużyć do duchowego włączenia się w przeżycie tych dni. Podaliśmy też szczegóły obrzędu pobłogosławienia pokarmów na stół wielkanocny. Materiały te można wydrukować i przekazać osobom, które nie mają dostępu do internetu. Teksty modlitw znajdują się również na stoliku w bazylice. Zechciejmy odpowiednio przygotować się do Wielkiego Tygodnia – zachęcamy do stworzenia domowego ołtarza, czyli stolika przykrytego białym obrusem, na którym umieścimy krzyż, świece i Pismo Święte.

3. Przypominamy, że bazylika jest otwarta codziennie w ciągu dnia, więc w każdej chwili można wejść na modlitwę. Tak też będzie podczas Triduum Sacrum od godz. 7.00 do 17.30. Przygotujemy Ciemnicę i Grób Pański. Będą tak umieszczone, by znajdowały się w zasięgu kamery. Kapłani będą służyli w konfesjonałach podczas każdej Mszy św. i od godz. 17.30 w dni powszednie do środy włącznie. Można też umawiać się na spowiedź indywidualnie, dzwoniąc do kancelarii.

4. W Wielki Czwartek odprawiona zostanie Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Transmisja od godz. 18.00, natomiast adoracja Jezusa w Ciemnicy potrwa do godz. 22.00 (zachęcamy do modlitwy za pośrednictwem internetu).

5. Wielki Piątek - w centrum tego dnia powinien być Krzyż. To również dzień postu ścisłego. Ograniczamy posiłki do trzech w ciągu dnia - bez mięsa. Post i utrudnienia związane z epidemią ofiarujemy jako zadośćuczynienie za grzechy. O godz. 8.30 będzie transmitowana Ciemna Jutrznia. W ciągu dnia istnieje możliwość adoracji Jezusa w Ciemnicy - pamiętajmy, aby w kościele nie było więcej niż 5 osób. Godz. 15.00 to moment śmierci Jezusa – zachęcamy, by całymi rodzinami uklęknąć do modlitwy, np. koronki. O godz.17.30 będziemy transmitowali nabożeństwo drogi krzyżowej, a o godz. 18.00 Liturgię Krzyża bez udziału wiernych. Gdy w liturgii zostanie odsłonięty krzyż, całujemy domowy krzyż, następnie przyjmujemy duchowo Komunię Świętą. Adoracja Jezusa w Grobie do godz. 22.00 (transmisja przez internet).

6. W Wielką Sobotę o godz. 8.30 przeprowadzona zostanie transmisja Ciemnej Jutrzni. Bazylika będzie otwarta, abyśmy mogli adorować Jezusa w Grobie. Cześć Krzyżowi będziemy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego.

7. W sobotę nie będzie w kościele tradycyjnego poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. W tym roku tzw. święconka ma mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiedzą ojciec, matka lub inna osoba dorosła. Treść modlitwy w wersji drukowanej dostępna jest w kościele, można ją także wydrukować ze strony internetowej parafii. Woda święcona będzie przygotowana dla wiernych w małych buteleczkach – można je odebrać w sobotę w ciągu całego dnia.

8. Wieczorem o godz. 20.00 będzie transmitowana liturgia. Podczas Wigilii Paschalnej nie będzie poświęcenia ognia. W liturgii chrzcielnej zachowane zostanie jedynie odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Prosimy, by w domach przygotować sobie świece i zapalić w momencie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.

9. Msza św. rezurekcyjna tradycyjnie o godz. 6.00. Zamiast procesji rezurekcyjnej kapłan udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

10. Kochani, w wyjątkowy sposób w tym roku dane będzie nam przeżywać największe święta naszej chrześcijańskiej wiary. Niech Chrystus, który zmartwychwstaje, przynagla nas do gorliwszego dawania świadectwa naszej wiary i obudzi ją tam, gdzie jest uśpiona bądź zlekceważona.

11. Życzę wszystkim opieki Matki Bożej Chełmskiej na cały tydzień oraz zdrowego tygodnia. Pozostajemy w jedności z Wami na modlitwie, którą codziennie o godz. 20.30 w bazylice za Was ofiarujemy. Czekamy dnia, kiedy znów będziemy razem.