Ogłoszenia duszpasterskie - 28.10.2018r. - XXX NIEDZIELA ZWYKŁA ROK B - UROCZYSTOŚĆ POŚWIECENIA KOŚCIOŁA

1. Dzisiaj we wspólnocie parafialnej przeżywamy uroczystość rocznicy poświęcenia kościoła. Nasza bazylika to nie tylko miejsce przebywania Boga wśród nas, ale także nasz dom. Dziękujemy wszystkim, którzy są wrażliwi i troszczą się o jej piękno. Wdzięczni też jesteśmy za złożone dziś ofiary na tacę z przeznaczeniem na bieżące prace remontowe elewacji. W każdą środę podczas nabożeństwa i Mszy św. wieczorowej modlimy się za naszych Ofiarodawców. Bóg zapłać za Wasze dobre serca!

2. Wraz z parafią pw. Rozesłania św. Apostołów serdecznie zapraszamy na procesję ze Świętymi, która odbędzie się w środę 31 października. Całość rozpocznie się Eucharystią o godz. 18.00 w kościele Rozesłania św. Apostołów. Następnie wyruszy procesja do naszej bazyliki, gdzie odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu, trwająca ok godziny i zakończona błogosławieństwem. Prosimy o wzięcie ze sobą świec, które zapalimy w trakcie procesji. Serdecznie zachęcamy do tej modlitwy. Dla nas ludzi wierzących ważna jest obecność świętych oraz ich wstawiennictwo w naszych codziennych sprawach. W naszym mieście mamy około 30 relikwii świętych i błogosławionych. Serdecznie zapraszamy!

3. W czwartek przypada Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w naszej bazylice będą sprawowane w porządku niedzielnym. Nie będzie tylko Mszy św. o godz. 12.00 i 16.00. W tym roku nastąpi zmiana godzin procesji i Mszy św. na cmentarzu komunalnym. Od tego roku włączają się w procesję kapłani wszystkich parafii chełmskich z wyjątkiem parafii pw. Rozesłania św. Apostołów, która ma swój cmentarz. Zatem procesja przy ul, Mościckiego 01 listopada o godz. 13.00, po niej Msza św. w kaplicy cmentarnej. Modlitwę poprowadzą duszpasterze parafii pw. Trójcy Przenajświętszej. Na cmentarzu przy ul. Lwowskiej również o godz. 13.00 Msza św., a po niej procesja.

4. W piątek będziemy wspominać Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze św. w Bazylice o godz. 7.00, 9.00 oraz 16.30 i 18.00. Procesja na cmentarzu komunalnym o godz. 15.00. Po niej Msza św. Modlitwę poprowadzą duszpasterze parafii św. Matki Teresy z Kalkuty. W obydwa dni będzie możliwość pobłogosławienia nowych nagrobków.

5. Przypominamy, że w dniach od 1 do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny za dusze w czyśćcu cierpiące. Warunkami uzyskania tej łaski są: pobożne nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych, stan łaski uświęcającej i przyjęcie Komunii Świętej, brak przywiązania do żadnego, nawet najmniejszego, grzechu oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Zachęcamy do podjęcia tej praktyki, która pomoże bliskim zmarłym wejść do chwały zbawionych w niebie.

6. Do zabrania są jeszcze karty wypominkowe. Wypełnione czytelnie, w mianowniku, prosimy składać do puszki, która znajduje się przy ołtarzu Miłosierdzia Bożego. Różaniec wypominkowy codziennie o godz. 17.15, a w sobotę o 16.15.

7. W tym tygodniu pierwsze czwartek, piątek i sobota miesiąca. Odwiedziny chorych będą w piątek 09.11 od godz. 9.30. Przypominamy, że istotą pierwszych piątków miesiąca jest bycie w stanie łaski uświęcającej i przyjęcie w tym dniu Komunii św. Prosimy zatem dzieci i kandydatów do bierzmowania, by wyspowiadali się wcześniej - od dziś począwszy do czwartku. Kto nie zdąży, to w piątek spowiedź dla dzieci od godz. 16.00, a o 16.30 Msza św. Spowiedź dla młodzieży i dorosłych od godz. 17.00 i Msza św. o godz. 18.00. W I sobotę o 7.30 różaniec, po Mszy św. o 8.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i ok. piętnastominutowe rozważanie.

8. W niedzielę za tydzień po Mszy św. o godz. 9.00 spotkanie Rodziny Żywego Różańca.

9. „Katolicy są zobowiązani do aktywnego, odpowiedzialnego i kompetentnego uczestnictwa w kształtowaniu demokratycznego państwa prawa” - napisali w słowie pasterskim biskupi przed poprzednimi wyborami. Dlatego też udział w wyborach jest naszym obywatelskim obowiązkiem i świadectwem dobrze pojmowanego patriotyzmu. Aktywna obecność w życiu publicznym wynika z przesłanek wiary, której istotą jest m.in. zmienianie świata na lepsze. Św. Jan Paweł II mówił, że katolik powinien być obecny na wszystkich areopagach współczesnego życia, czyli - w życiu duchowym, politycznym czy społecznym. Obowiązkiem zatem katolika jest bycie przy urnie wyborczej, by mieć w sobie świadomość, że może czynić sobie ziemię poddaną. Nie zmarnuj, Bracie i Siostro, tej szansy za tydzień.

10. W tym roku obchodzimy Jubileusz 100–lecia Niepodległości. Jest to powód do radosnego świętowania i wyśpiewania „Te Deum laudamus…”. W Chełmie i na ziemi chełmskiej dodatkowo tę radość potęguje fakt, że miasto i okoliczne wioski odzyskały wolność 2 listopada 1918 roku, a więc 9 dni przed oficjalną datą powstania Niepodległej. Z tego względu wszystkie parafie Chełma i okolic będą przeżywały swoistą nowennę. Każdego dnia w innej parafii będziemy dziękować Bożej Opatrzności za dar wolności oraz modlić się za tych, którzy oddali swoje życie, walcząc o wolną Polskę. I tak:

 • 2 listopada (piątek) – Chełm, parafia św. Matki Teresy z Kalkuty,
 • 3 listopada (sobota) - Chełm, parafia Świętego Ducha,
 • 4 listopada (niedziela) - Chełm, parafia Chrystusa Okupiciela,
 • 5 listopada (poniedziałek) – Wojsławice, parafia św. Michała Archanioła,
 • 6 listopada (wtorek) - Chełm, parafia Świętej Rodziny,
 • 7 listopada (środa) - Chełm, parafia Trójcy Przenajświętszej,
 • 8 listopada (czwartek) – Czułczyce, parafia św. Rocha,
 • 9 listopada (piątek) - Chełm, parafia św. Kazimierza,
 • 10 listopada (sobota) - Chełm, parafia Rozesłania Apostołów, Dorohusk, parafia św. Jana Nepomucena,
 • 11 listopada (niedziela) - Chełm, parafia Narodzenia NMP,
 • 17 listopada (sobota) - Chełm, parafia Miłosierdzia Bożego.

Zachęcamy też, by w każdym domu wywiesić flagę biało - czerwoną. Jest jeszcze sporo czasu. Kto nie ma, może ją uszyć sam albo kupić gotową w sklepie bądź w naszej kawiarence. Zatroszczmy się o to, bo to właśnie my jesteśmy wybrani, by godnie świętować taki jubileusz.

11. W przyszłym roku, w dniach 04-12 lipca, chcemy zorganizować samolotową pielgrzymkę do Włoch i odwiedzić: Wenecję, Padwę, Loreto, San Giovanni Rotondo, Manopello, Pompeje, Gargano, Lanciano, Monte Cassino, Rzym. Koszt: 1700 zł i 390 euro. Program znajduje się na tablicy ogłoszeń oraz stronie internetowej parafii. Informacje i zapisy - w kancelarii i zakrystii. Przy zapisie wymagana jest zaliczka w wysokości 500 zł.

12. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzymy wielu Bożych darów, a wszystkim Parafianom, Gościom, Sympatykom i Pielgrzymom do naszego Sanktuarium szczęśliwego tygodnia.