Obraz Matki Boskiej Chełmskiej

Obraz Matki Boskiej ChełmskiejKościół na "Górce" jest starym sanktuarium maryjnym. Znajduje się w nim łaskami słynący Obraz Matki Boskiej Chełmskiej, od wieków otaczany przez wiernych szczególnym kultem. Oryginał tej bizantyjskiej ikony pochodził prawdopodobnie z X w. Malowany był na płótnie naciągniętym na cyprysowej desce.

 

 

Czytaj więcej...

Srebrne Antepedium

Srebrne AntepediumAntepedium, z łac. (ante pedes)- przed stopami, do XV wieku nazywana również pallium, facies altaris, frontale, to ozdobna zasłona spełniająca w liturgii rzymskiej rolę frontu ołtarza. Do XI wieku antepedium zastępowała przednia część obrusu ołtarzowego, a później była to już osobna zasłona sporządzana z tkanin, skóry a nawet ze złota.

Antepedium znajdujące się w sanktuarium Matki Bożej na Górze Chełmskiej wykonane jest ze srebrnej blachy o dł. 213 cm, a wysokości 93 cm metodą sztancowania przez gdańskiego złotnika W. Jöde w latach 1720-1750. Antepedium w kształcie wydłużonego prostokąta składa się z 14 kawałków blachy, z których 8 stanowią plakiety, a 6 stanowi ujmującą całość ramę. Poszczególne części blachy przykręcone są śrubami do dębowego blatu. Całe antepedium wygląda jak płyta płasko rzeźbiona. Wszystkie plakiety i części ramy mają wybite sygnatury miasta Gdańska oraz znak złotnika W. Jöde.

Czytaj więcej...

Wnętrze Świątyni

Wnętrze ŚwiątyniWnętrze świątyni posiada sklepienia kolebkowo-krzyżowe z lunetami, a w nawach bocznych - krzyżowe. Wystrój architektoniczny tworzą korynckie i jońskie pilastry, zaś w prezbiterium i podchórzu - przyścienne kolumny korynckie oraz bogato profilowane gzymsy i obramienia okienne. W oknie nad ołtarzem głównym umieszczony jest witraż przedstawiający Trójcę Św., natomiast witraż nad chórem stanowi replikę obrazu Matki Boskiej Chełmskiej (oba z 1988 r.).

Wyposażenie jest nowe i dość skromne; z dawnego wymienić należy przede wszystkim wspaniały zabytek sztuki jubilerskiej - trybowane w srebrnej blasze antepedium ołtarza głównego, wykonane w 1750 r. w gdańskim warsztacie mistrza W. Jöde, na zlecenie chełmskich bazylianów, przedstawiające scenę hołdu rycerstwa polskiego przed obrazem Matki Boskiej Chełmskiej, po zwycięstwie pod Beresteczkiem nad Kozakami i Tatarami w 1651 r.

Czytaj więcej...

Organy w Bazylice Mariackiej

OrganyZ kroniki organ

Dnia 02 lutego 1946r. Ks. Proboszcz Marceli Mrozek poinformował z ambony o możliwości budowy organów w Katedrze, ponieważ rozpoczęła pracę Firma Wiesława Biernackiego w Krakowie. W pierwszej wersji miały powstać nowe organy 41 głosowe, 3 manuały jednak 22 października 1946r. Pan Biernacki przysłał pismo, w którym pisze, że Firma ta otrzymała do sprzedania organy o 40 głosach, 3 manuałach i pedale, systemu stożkowo – pneumatycznego z 3 głosami językowymi. 14 listopada 1946r. podpisano z Firmą Biernacki i Spółka z siedzibą w Krakowie umowę na zmontowanie tychże organ w Katedrze na Górze Chełmskiej.

Czytaj więcej...