Ogłoszenia duszpasterskie - 20.03.2017r. - III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU ROK A

1. Uroczystość św. Józefa wypadająca dziś w niedzielę Wielkiego Postu, została przeniesiona na jutro, ponieważ przepisy liturgiczne nie pozwalają by ona odbywała się dziś. Zapraszamy zatem jutro do kościoła na Msze św. o godz. 7.00, 8.00, 9.30 i 18.00. O godz. 18.00 będzie Msza św. zbiorowa w intencji Józefów żyjących i zmarłych. Intencje możemy składać w zakrystii.

2. W sobotę wypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Zapraszamy na Msze św. o godz. 7.00, 8.00 , 9.30 i 17.00.

3. Podczas Mszy św. o godz. 17.00 będzie możliwość włączenia się w Dzieło Duchowej Adopcji Poczętego Dziecka. Czyli podjęcie codziennej modlitwy przez 9 miesięcy za konkretne nienarodzone dziecko, którego życie jest zagrożone, z nadzieją, że jednak przez dar tej modlitwy zobaczy światło dziennego życia. Tą modlitwą jest jeden 10 różańca i jakieś dobrowolne postanowienie. Osoby, które chciałby podjąć ten dar prosimy o zabranie ze sobą deklaracji wyłożonych na stolikach z prasą, wypełnienie w domu i przyniesie w sobotę. Serdecznie zachęcamy wszystkich. Być może nigdy jeszcze w tej intencji nie modliliśmy się, być może wiemy ze gdzieś życie dziecka jest zagrożone, albo czujemy potrzebę wynagrodzenia za grzech aborcji. To jest dobra sposobność.

4. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy w naszym sanktuarium rekolekcje wielkopostne, które w tym roku poprowadzi ks. Krzysztof Kralka- pallotyn, Dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji w Lublinie wraz z dwoma klerykami.

5. Na czas Wielkiego Postu ks. Proboszcz napisał list do wszystkich Parafian, tam również zawarty jest program rekolekcji. Zwracamy się do Was z prośbą o pomoc w dostarczeniu tego listu do każdej rodziny w parafii. Wystarczy po Mszy św. wejść do zakrystii, wziąć egzemplarze listu dla każdej rodziny w swoim bloku i wrzucić do skrzynki. Wiemy, że to nowa forma komunikacji kapłanów z wiernymi w naszej parafii, ale serdecznie zachęcamy do pomocy, w ten sposób również stajemy się apostołami.

6. W poniedziałek w czasie rekolekcji kapłani będą odwiedzali chorych naszych parafian. Rodziny prosimy o zgłaszanie w zakrystii lub w kancelarii.

7. W tydzień po rekolekcjach od 3 kwietnia rozpoczniemy w naszej parafii Seminarium Odnowy Wiary. Dziesięciotygodniowy cykl katechez formacyjnych, w każdy poniedziałek o godz. 19.00. Już dziś zapraszamy. Na stoliku przy wyjściu znajdują się informatory na ten temat.

8. Zachęcamy do praktyk wielkopostnych, do udziału w nabożeństwach, do postu, do wpisania się do księgi abstynencji, do jałmużny.

9. W przyszłą niedzielę jako czwartą miesiąca ofiary składane na tacę przeznaczone będą na prace remontowe prowadzone w sanktuarium.

10. W przyszłą niedzielę również młodzież z oazy będzie rozprowadzała palmy. Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na wyjazdy rekolekcyjne w czasie wakacji.

11. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzenia Bożego błogosławieństwa. Wszystkim Parafianom i Sympatykom naszego sanktuarium życzymy szczęśliwego tygodnia.

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie - 12.03.2017r. - II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU ROK A

1. W naszej parafii gościmy dziś ks. Pawła Staniaszka, misjonarza z Ukrainy, który przez cały dzień głosi kazania i opowiada o realiach posługi duszpasterskiej. Po mszy świętej możemy wspomóc kościół na Ukrainie, ks. Paweł będzie zbierał ofiary do puszki przed kościołem.

2. Ksiądz Proboszcz skierował do wszystkich parafian list z racji Wielkiego Postu. Chcemy, aby dotarł on do każdej rodziny. Dlatego prosimy, aby przedstawiciele poszczególnych bloków, kamienic i ulic zgłosili się do zakrystii lub kancelarii parafialnej. Zdajemy sobie sprawę, że jest to dodatkowy wysiłek, ale chcemy w ten sposób dotrzeć z zaproszeniem do parafian obojętnych religijnie i zaniedbujących praktykowanie wiary. Nie czekajmy na sąsiadów, ale sami czujmy się odpowiedzialni za naszą parafię. Z góry dziękujemy wszystkim, którzy podejmą się tej posługi.

3. Dziś po mszy św. o godz. 9.30 w Sali Różańcowej Marek Jurasek z teatru „Niemy Krzyk” przedstawi monodram pt. „Moje krzesło” dotykający problemu uzależnienia od alkoholu. Serdecznie zapraszamy.

4. W poniedziałek 4. rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Tego dnia ogarnijmy w sposób szczególny modlitwą naszego Papieża.

5. W najbliższy czwartek o godz. 18.00 do Sali Różańcowej zapraszamy rodziców dzieci pierwszokomunijnych na konferencję przygotowującą do tej uroczystości.

6. Zapraszamy na Pielgrzymkę Nauczycieli do Gniezna i Lichenia, która odbędzie się w dniach 1-2 maja 2017 r. Zapisy chętnych (nie tylko nauczycieli) do końca marca w zakrystii. Szczegóły na tablicy ogłoszeń przy wyjściu z Bazyliki. Koszt ok. 220-250 zł.

7. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W dzisiejszej „Niedzieli” możemy znaleźć dwa artykuły związane z naszą parafią: Relacja z odpustu ku czci Katedry św. Piotra oraz dotyczący Marszu Sybiraków.

8. Chełmski Dom Kultury zaprasza na specjalny pokaz filmu „Wyklęty”, który odbędzie się 17 marca o godz. 17.00 w Sali widowiskowej ChDK. Film ukazuje dramatyczne losy żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego walczących z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Po seansie spotkanie z reżyserem – Konradem Łęckim oraz p. Markiem Franczakiem – synem Józefa Franczaka – pierwowzoru głównego bohatera filmu. Film będzie jeszcze wyświetlany 17 marca o godz. 15.00 i 21.00

9. Dziękujemy za liczny udział w nabożeństwach pasyjnych. Przypominamy, że Droga Krzyżowa w piątek o godz. 16.00 dla dzieci i o 17.00 dla dorosłych. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedziele o 17.00.

10. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa. Zaś wszystkim Parafianom, Gościom i Sympatykom naszego sanktuarium życzymy szczęśliwego tygodnia.

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie - 05.03.2017r. - I Niedziela Wielkiego Postu Rok A

1. Wczoraj w Lublinie ks. Arcybiskup ustanowił dwóch nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. dla naszej parafii. Są to Bartosz Filipczuk i Zbigniew Hander. Przez cykl spotkań i katechez przygotowywali się do podjęcia posługi. Obecnie w naszej parafii posługuje 5 świeckich szafarzy. Mogą rozdzielać komunię świętą wiernym oraz udzielać jej chorym w domach. Gdyby byli chętni, którzy pragną przyjmować Komunię św. w niedziele, a nie mogą przybyć do Kościoła, prosimy o zgłaszanie w kancelarii parafialnej i w zakrystii.

2. Od dzisiaj wyłożona została Księga abstynencji, gdzie mogą się wpisywać osoby, które rezygnują ze spożywania alkoholu czy to na czas wielkiego postu, czy w dalszej perspektywie. To dobra propozycja na stawanie się świadkiem trzeźwości w swoim środowisku tym bardziej, że wczoraj skończyliśmy 50. Tydzień modlitw o trzeźwość narodu. Zachęcamy do podjęcia tej inicjatywy.

3. Jednocześnie wielki post przypomina nam o podjęciach modlitwy, postu i jałmużny. W filarze znajduje się skarbona, gdzie można składać ofiary na rzecz ubogich – jałmużna wielkopostna. Dobrą formą w naszej parafii jest zbiórka makulatury. W minionym tygodniu został zabrany kolejny kontener, a nowy czeka na zapełnienie. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy angażują się w ten sposób, aby wesprzeć młodzież w trudniejszej sytuacji materialnej.

4. „Zrzuć swą troskę na Pana, a On Cię podtrzyma” (Ps 55, 23) to Słowa, które będą nam towarzyszyć przez Wielki Post. Możemy zapisać na kartce nasze troski, smutki i przeciwności oraz wrzucić do Serca Pana Jezusa. Kartki zostaną spalone w ognisku na rozpoczęcie Wigilii Paschalnej.

5. Za tydzień w niedzielę w naszej parafii będziemy gościć Marka Juraska z teatru „Niemy Krzyk”, który po mszy św. o godz. 9.30 w Sali Różańcowej przedstawi monodram pt. „Moje krzesło” dotykające problemu uzależnienia od alkoholu. Serdecznie zapraszamy.

6. Chadek Gospel Choir zaprasza wszystkich mężczyzn powyżej 15 roku życia na przesłuchania do chóru. Odbędą się one w najbliższy wtorek 7 marca o godz. 18.00 w sali fioletowej w ChDK.

7. Serdecznie zapraszamy na nabożeństwa pasyjne: Droga Krzyżowa w piątek o godz. 16.00 dla dzieci i o 17.00 dla dorosłych. Na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym zapraszamy w niedzielę o 17.00. Tematy kazań to Siedem Boleści Maryi.

8. W ostatnich dniach z południowej strony elewacji Bazyliki zaczęły odpadać kawałki tynku. Prosimy, aby z rozwagą parkować samochody przy Bazylice, aby spadające elementy nie uszkodziły pojazdów. To pokazuje nam również konieczność szybkiego remontu naszego kościoła.

9. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa. Zaś wszystkim Parafianom, Gościom i Sympatykom naszego sanktuarium życzymy szczęśliwego tygodnia.

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie - 26.02.2017r. - VIII NIEDZIELA ZWYKŁA ROK A

1. Dzisiaj o godz.17.00 w sali różańcowej odbędzie się spotkanie dla rodziców młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania.

2. W poniedziałek 27 lutego o godz. 18.00 w naszej parafii odbędzie się Msza św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego w 30 r. jego odejścia do Pana. Kapłan ten wywarł wpływ na całe pokolenia w Polsce. Także dziś Ruch Światło-Życie przez niego założony rozwija się i przynosi błogosławione owoce.

3. Najbliższy wtorek to ostatni dzień karnawału. Przypominamy, że dla ludzi wierzących rozpoczyna się ważny okres pokutny. Wszystkie więc zabawy, dyskoteki i inne imprezy taneczne powinny zakończyć się do północy i zniknąć z naszego życia na czas 40 dni. W zamian nasz dar dla Jezusa, który z miłości oddał swoje życie: to dar wyciszenia, ofiary i rezygnacji, dar modlitwy i uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych. Chcemy też zaproponować naszym parafianom, tym którym pozwala na to stan zdrowia, w każdy piątek post o chlebie i wodzie. Niech to będzie nasz dar i ofiara Bogu w intencji parafian zaniedbujących i lekceważących swoją wiarę. Zachęcamy serdecznie do tej praktyki.

4. W najbliższą środę rozpoczynamy już Wielki Post. Msze Św. z posypaniem głów popiołem o 7.00, 8.00, 9.30, 16.00 i 18.00. W tym dniu obowiązuje post ścisły czyli ilościowy i jakościowy.

5. Podczas Mszy św. o godz. 16.00 zostaną pobłogosławione książeczki dla dzieci pierwszokomunijnych.

6. W Wielkim Poście zapraszamy na nabożeństwa pasyjne: Droga Krzyżowa w piątek o godz. 16.00 dla dzieci i o 17.00 dla dorosłych. Na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym zapraszamy w niedzielę o 17.00. Tematy kazań to Siedem Boleści Maryi.

7. W tym tygodniu wypadają pierwsze dni miesiąca. W I Czwartek zapraszamy na 17.30 na modlitwę w intencji powołanych do służby Bożej i o nowe powołania jak również za wszystkie osoby, które modlą się za kapłanów i siostry zakonne.

8. W pierwszy piątek odwiedziny chorych od godz. 9.00. Od godz.16.00 spowiedź dla dzieci i młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania, od 17.30 spowiedź dorosłych.

9. W pierwszą sobotę 7.30 różaniec, 8.00 Msza św., a po niej adoracja Najświętszego Sakramentu i 15 minutowe rozważanie jednej z tajemnic różańca. Na godz.18.00 zapraszamy na wieczór uwielbienia.

10. W ramach bezpłatnych korepetycji udzielanych przy naszej parafii jest możliwość skorzystania z pomocy w języku niemieckim. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z duszpasterzami.

11. Taca dzisiejsza przeznaczona jest na prace remontowe prowadzone przy naszej parafii. Bóg zapłać za ofiary.

12. Solenizantom nadchodzącego tygodnia, a wśród nich jest nasz ks. Infułat życzymy Bożego błogosławieństwa. Zaś wszystkim Parafianom, Gościom i Sympatykom naszego sanktuarium życzymy szczęśliwego tygodnia.

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie - 19.02.2017r. - VII NIEDZIELA ZWYKŁA ROK A

1. Wczoraj odbyły się Dekanalne Mistrzostwa w Piłce Nożnej Służby Liturgicznej. We wszystkich kategoriach wiekowych wygrali nasi ministranci, a przez to zakwalifikowali się do Archidiecezjalnych Mistrzostw Służby Liturgicznej. Gratulujemy.

2. W środę wypada Święto Katedry św. Piotra. W naszej parafii doroczna uroczystość odpustowa z racji wyniesienia naszego kościoła do rangi bazyliki mniejszej. W tym roku jublieuszu 100 –lecia objawień również dziękczynienie w 21 rocznicę nawiedzenia naszego sanktuarium Matki Bożej w znaku fatimskim oraz 23 rocznicę ustanowienia Chełmskiej Kapituły Kanoników. Porządek Mszy św. 7.00, 8.00, 9.30 i suma odpustowa o godz. 18.00, której będzie przewodniczył ks. bp Artur Miziński Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski. Po Mszy św. o godz. 9.30 aż do godz. 16.00 będzie adoracja Najświętszego Sakramentu o 15.45 będzie Koronka do Bożego Miłosierdzia. Zapraszamy w ciągu dnia na chwilę modlitwy. O godz. 17.30 z Parafii Rozesłania św. Apostołów wyruszy procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej zapraszamy do uczestnictwa w niej. Zaś po sumie o godz. 18.00 będzie Różaniec fatimski. Serdecznie wszystkich zapraszamy. W tym dniu można uzyskać odpust zupełny przy spełnieniu warunków odpustowych.

3. W piątek 24 lutego o godz. 10.00 w bazylice będzie Msza św. w intencji Sybiraków, a po niej Marsz ku czci Sybiraków. Organizatorem Uroczystości jest Zespół Szkół nr 6 im. Sybiraków. Serdecznie zapraszamy.

4. Przy naszej parafii 8 osób dzieci i młodzieży korzysta nieodpłatnie z korepetycji z matematyki. W ostatnim czasie pomoc w korepetycjach zadeklarowało 2 –je nauczycieli języka polskiego dla uczniów na poziomie szkół średnich zwłaszcza myślących o studiach. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z kancelarią parafii może też być mailowy lub telefoniczny.

5. Decyzją Rady Parafialnej mamy propozycję dla naszych Parafian i Sympatyków sanktuarium, aby ofiary zbierane na tacę w 4 niedzielę każdego miesiąca były przeznaczone na cele remontowo – budowlane przy sanktuarium. Gdybyśmy zechcieli się włączyć w to zadanie to w niedzielę za tydzień będzie pierwsza taka możliwość. W wielu parafiach taka forma materialnej troski parafian istnieje.

6. ChDK zaprasza na filmy pt. „ Milczenie”- dlaczego Bóg milczy podczas gdy jego dzieci cierpią grany do czwartku, 25 i 26 lutego tylko przez dwa dni Zerwany Kłos, film o błogosławionej Karolinie Kózkównie.

7. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzenia Bożego błogosławieństwa, wszystkim zaś Parafianom, Gościom i Sympatykom naszego sanktuarium szczęśliwego tygodnia.

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie - 12.02.2017r. - VI NIEDZIELA ZWYKŁA ROK A

1. Rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św. zapraszamy na konferencję w czwartek na godz. 18.00 do sali różańcowej.

2. Wyjazd do teatru Roma w Warszawie na Musical "Mamma Mia" w najbliższą sobotę o godz. 10.00. Zbiórka przy bramie wjazdowej do bazyliki .Spektakl będzie o godz. 15.00

3. Przewodników Sanktuaryjnych oraz Panów, którzy chcieliby do tej grupy dołączyć serdecznie zapraszamy w najbliższą niedziele po Mszy św. o godz. 9.30 na spotkanie w Sali nr 4 w podcieniach.

4. W apostolstwie książki możemy nabyć – Słowo na każdy dzień –Ewangelia 2017. Ewangelia z komentarzami. Zachęcamy.

5. Na stoliku przy Księdze Pielgrzyma znajdują się karteczki na intencję do Matki Bożej. Bardzo prosimy by modlitwy podziękowań wpisywać na kartkach w kolorze niebieskim, a modlitwy prośby w kolorze czerwonym.

6. W minionym tygodniu dostarczono do bazyliki trzy nowo wykonane kropielnice, które znajdują się przy wejściach. Przypomnę, że projektantem chrzcielnicy oraz kropielnic jest architekt Grażyna Czapska. wykonawcy: metaloplastyka Stanisław Stopyra i kamieniarz Jacek Grygiel. Całkowity koszt wykonania wyniósł 57 tys. złotych do spłacenia zostało 27 tys. Ufamy, że przy pomocy dobrych parafian temat zamkniemy.

7. Przeżegnanie się wodą święconą przypomina nam przyjęty chrzest i przynależność do Jezusa. Woda jest symbolem oczyszczenia z grzechu pierworodnego, a uczyniony znak krzyża oznacza miłość Chrystusa okazaną dla naszego odkupienia. Wchodząc do kościoła, jako Domu Bożego, sięgamy dłonią do kropielnicy i czynimy znak krzyża dla przypomnienia sobie, kim jesteśmy i dla Kogo tu przychodzimy. Uświadamiamy sobie, że jesteśmy częścią wspólnoty dzieci Bożych. Nie trzeba przekonywać, jak ważna jest ta świadomość dla przeżywania modlitwy osobistej, a jeszcze bardziej wspólnotowej Eucharystii. Przypomnijmy, że Kościół za każde przeżegnanie się wodą święconą udziela odpustu cząstkowego. Dlaczego więc tak liczni wierni świadomie rezygnują z tego cudownego daru? Może warto byłoby powrócić też do starej praktyki umieszczania kropielniczki przy wejściu do domu. Nasi przodkowie wychodząc z domu żegnali się wodą święconą tam umieszczoną. Było to przypomnienie, kim mają być dla świata i tego, że idą do niego nie sami, ale wyposażeni w moc Ducha Świętego.

8. W Parafii Chrystusa Odkupiciela trwają katechezy neokatechumenalne. Zainteresowane osoby prosimy w poniedziałki i czwartki po Mszy św. o godz.18.00. Informacje na plakacie

9. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzenia Bożych darów, a wszystkim Parafianom, Gościom i Sympatykom naszego sanktuarium szczęśliwego tygodnia.

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie - 05.02.2017r. - V NIEDZIELA ZWYKŁA ROK A

1. W sobotę wypada wspomnienie Matki Bożej z Lourdes oraz XXV Światowy Dzień Chorego, który będziemy przeżywali pod hasłem „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny”. Wszystkich starszych i chorych naszych parafian zapraszamy do bazyliki na Msze św. o godz. 11.00. Prosimy dobre dzieci i dobrych sąsiadów o pomoc starszym w dostaniu się do kościoła.

2. Przypominamy, że w sobotę wieczorem jest w bazylice tylko Msza św. o 17.00 i jest to Eucharystia z modlitwami z niedzieli z myślą o wszystkich, którzy nie mogą z powodu wyjazdu czy pracy uczestniczyć w niedzielę.

3. Również w sobotę po Mszy św. o 17.00 jest Nowenna do Matki Bożej Chełmskiej. Zapraszamy.

4. Nabożeństwa sprawowane w naszym sanktuarium w ciągu tygodnia przed wieczorną Mszą św. o godz. 17.30; poniedziałek do Matki Bożej Uzdrowienie Chorych, we wtorek różaniec, w środę Nowenna do Matki Bożej nieustającej Pomocy, w czwartek różaniec , w piątek Koronka do Bożego Miłosierdzia. Po Mszy św. o godz. 8.00 we wtorek Nowenna do św. Antoniego, w czwartek do św. Andrzeja Boboli.

5. Chłopców, którzy chcieliby zostać ministrantami zapraszamy na zbiórki w soboty o godz.11.00 i o kontakt z ks. Tomaszem.

6. Zapraszamy parafian i sympatyków parafii do chóru: kobiety mężczyzn , młodzież. Próby w poniedziałki i czwartki o godz. 18.00 w sali nr 1 w krużgankach.

7. „ 7 lutego o godzinie 19.00 Chełmski Dom Kultury zaprasza na spotkanie z Szymonem Hołownią, zaangażowanym publicystą katolickim i autorem wielu książek dotyczących wiary. Spotkanie będzie miało charakter nieodpłatny; podczas jego trwania prowadzona będzie zbiórka na wsparcie podopiecznych domu dziecka w Kasisi w Zambii.”

8. Solenizantom nadchodzącego tygodnia Bożego błogosławieństwa, a wszystkim Parafianom, Goa.ściom i Sympatykom naszego sanktuarium życzymy szczęśliwego tygodnia.

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie - 29.01.2017r. - IV NIEDZIELA ZWYKŁA ROK A

1. W piątek zakończyła się Wizyta Duszpasterska w naszej parafii. Składamy serdeczne Bóg zapłać wszystkim rodzinom z którymi spotkaliśmy się na wspólnej modlitwie błogosławieństwa. Dziękujemy za rozmowy, serdeczność i gościnność. Ks. Infułatowi i ks. Kanonikowi dziękujemy za opiekę i co wieczorną posługę duszpasterską w bazylice. Podsumowanie  wizyty będzie w najbliższą niedzielę podczas każdej Mszy św.

2. Gościmy dziś w naszej wspólnocie Siostrę Laurę Benedyktynkę Misjonarkę z Ukrainy.

3. W czwartek wypada Uroczystość Ofiarowania Pańskiego, zwana inaczej Matki Bożej Gromnicznej. Zapraszamy na Msze św. o godz. 7.00, 8.00, 9.30 i 18.00.  Podczas każdej Eucharystii będzie błogosławieństwo świec. Jest to jednocześnie dzień życia konsekrowanego. Podczas Mszy św. o godz. 18.00 będziemy się modlili w intencji naszych sióstr zakonnych.

4. W tym tygodniu wypadają pierwsze dni miesiąca. W czwartek zapraszamy na 17.30 na nabożeństwo i intencji powołanych do służby Bożej i o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz i intencji osób, które modlą się za siostry zakonne i kapłanów.

5. W piątek odwiedziny chorych w domach od godz. 9.30. Odwiedzimy również te osoby , które kapłani zapisali podczas wizyty duszpasterskiej. Na godz. 16.00 zapraszamy na spowiedź dzieci i młodzież przygotowującą się do bierzmowania od godz. 17.30 dorosłych.

6. Nabożeństwo pierwszej soboty: o 7.30 modlitwa różańcowa, 8.00 Msza św., po Eucharystii wystawienie Najświętszego Sakramentu i 15 min rozważanie jednej z tajemnic różańcowych.

7. W przyszłą niedziele po Mszy św. o godz. 8.00 konferencja formacyjna dla Rodziny Żywego Różańca.

8. W apostolstwie książki wraz z prasą katolicką możemy nabyć kalendarz- Ewangelia – Słowo na każdy dzień wraz z rozważaniami.

9. Trwa zbiórka makulatury na cele charytatywne w naszej parafii. W tym tygodniu dzięki  życzliwości Zakładu Oczyszczania Miasta został ustawiony mały kontener na makulaturę przy ul. Wołyńskiej i ks. P. Skargi. Jest on specjalnie oznakowany. Parafian mieszkających w tamtej części prosimy o składanie tam makulatury, a parafia będzie odbierała. Również w akcję włącza się Zakład Oczyszczania Miasta, który na terenie swojej posesji będzie dokonywał segregacji śmieci miejskich. Zachęcamy wszystkich do włączania się w taką formę wrażliwości pomocy bliźniemu.

10. W tym tygodniu runęła z przyczyn od nikogo niezależnych część muru okalającego nasze sanktuarium. Mur pochodzi z połowy XIX wieku. Aktualnie teren jest uprzątnięty, a materiał zmagazynowany, zostanie on potem posegregowany i posłuży do odtworzenia muru. Składamy serdeczne Bóg zapłać władzom naszego miasta i wszystkim służbom, które zaangażowane były w te prace.  

11. Jak każdego roku 1% podatku możemy ofiarować na Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im ks. kan. Kazimierza Malinowskiego. W poniedziałki w siedzibie biura hospicjum prowadzone jest nieodpłatnie rozliczanie PITu.

12. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzenia Bożego błogosławieństwa, a wszystkim Parafianom, Gościom i Sympatykom naszego sanktuarium szczęśliwego tygodnia.

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie - 22.01.2017r. - III NIEDZIELA ZWYKŁA ROK A

1. Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W naszym sanktuarium łączymy te modlitwy z wieczorną Mszą św.

2. Jutro jak każdego roku gościć będziemy w bazylice, braci i siostry kościoła greckokatolickiego, którzy będą celebrować Eucharystię o godz. 18.00 z racji wspomnienia męczenników pratulińskich. Serdecznie zapraszamy.

3. W przyszłą niedzielę gościć będziemy siostry z Ukrainy, ze zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek. Będziemy mieli możliwość wsparcia materialnego prowadzonego przez siostry dzieła ewangelizacji.

4. W przyszłą niedziele też gościć będziemy prof. Mieczysława Rybę, który w sali różańcowej po Mszy św. o godz. 9.30 wygłosi konferencję - Misja kulturowa i cywilizacyjna Polski w kontekście 1050 rocznicy chrztu. Serdecznie zapraszamy.

5. Również w przyszłą niedzielę o godz. 17.00 zapraszamy do bazyliki na Koncert kolęd autorskich Rudolfa Steinera w wykonaniu Trio Cantabile z Lublina: Rudolf Steiner-fortepian, Grzegorz Cholewiński –skrzypce i Barbara Brzozowska - śpiew.

6. Przypominamy, że wydajemy w parafii mini gazetkę, która wyłożona jest na stolikach przy wyjściach z bazyliki.

7. Decyzją Rady Parafialnej w tym roku 5 osób młodych naszych parafian z praktykujących rodzin będzie otrzymywało stypendium w wysokości 150 zł. miesięcznie, ze środków, które pozyskujemy ze zbiórki makulatury. Przy tej okazji składamy serdeczne Bóg zapłać osobom, które włączyły się w tę akcję. Cieszymy się, że w niektórych blokach na klatkach schodowych są pudełka na makulaturę. Odwiedzając teraz rodziny widzimy bardzo dużo przy wejściach różnych reklam, papierów warto to zagospodarować. Jeśli trudno z transportem to prosimy o zgłoszenie do parafii. Zachęcamy wszystkich do włączenia się w tę wyobraźnię miłosierdzia. Makulaturę składamy do kontenera.

8. Jeśli Bóg pozwoli w tym tygodniu zakończymy wizytę duszpasterską w parafii w najbliższy czwartek. Na piątek 27stycznia przewidziane są wizyty na indywidualne zgłoszenia Parafian, którzy nie mogli w wyznaczonym czasie się spotkać z kapłanami, a proszą o błogosławieństwo domu. Zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii i w kancelarii.

9. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzenia Bożego błogosławieństwa, a wszystkim Babciom, Dziadkom, Parafianom, Sympatykom i Gościom szczęśliwego tygodnia.

Ogłoszenia duszpasterskie - 15.01.2017r. - II NIEDZIELA ZWYKŁA ROK A

1. W środę rozpoczną się kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który będziemy przeżywali pod hasłem: Pojednanie - Miłość Chrystusa przynagla nas. W czwartek w kościele polsko-katolickim nabożeństwo o godz. 17.00, w sobotę w cerkwi również o 17.00, a w przyszłą niedzielę o godz. 12.30 w parafii Rozesłania św. Apostołów Msza św.pod przewodnictwem ks. bpa Mieczysława Cisło. Jesteśmy zaproszeni.

2. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz.16.00 zapraszamy Przewodników Sanktuaryjnych na spotkanie opłatkowe, które odbędzie się w Sali różańcowej.

3. W dniu 18 lutego – sobota, chcemy się wybrać z naszej parafii do teatru Roma w Warszawie na Musical "Mamma Mia". Jest to wyjątkowy spektakl muzyczny, który zawiera wszystkie najbardziej znane i lubiane, nieśmiertelne przeboje zespołu ABBA, zgrabnie wplecione we wzruszającą i zabawną fabułę. Jest to dobra propozycja karnawałowa. Koszt biletu i przejazdu 130zł. Zapisy w kancelarii parafialnej i zakrystii w ciągu tego tygodnia.

4. Serdecznie zapraszamy do chóru w naszej parafii nowe osoby, które chciałby chwalić Boga przez śpiew. Próby odbywają się w poniedziałki i czwartki o godz. 18.00 w sali nr 4 obok Bramy Uściługskiej.

5. W tym tygodniu zakończył się remont kolejnych pomieszczeń na terenie Góry Chełmskiej. Wyremontowana została Sala Różańcowa, pomieszczenie byłego archiwum parafii oraz klatka schodowa, wymieniono także okna w tych pomieszczeniach. Za wszelkie ofiary składane na rzecz parafii- Bóg zapłać.

6. Centrum Terapii Dziecka zaprasza w najbliższy czwartek od godz. 14.00 na bezpłatne badania profilaktyczne. Szczegóły na plakatach.

7. Za dwa tygodnie będziemy gościli w naszym sanktuarium prof. Mieczysława Rybę, który po Mszy św. o godz.9.30, w sali różańcowej wygłosi konferencję na temat: Misja kulturowa i cywilizacyjna Polski w kontekście 1050 rocznicy chrztu.

8. Wszystkim Solenizantom nadchodzącego tygodnia Bożego błogosławieństwa, a Parafianom i Gościom szczęśliwego tygodnia.

9. Wszystkim rodzinom z którymi spotkaliśmy się w tym tygodniu podczas wizyty duszpasterskiej, dziękujemy za dar spotkania, wspólnej modlitwy i gościnność. W nadchodzącym tygodniu chcemy się spotkać wg ustalonego porządku.

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie - 08.01.2017r. - NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO ROK A

1. Dzisiejsza niedziela Chrztu Pańskiego jest ostatnią okresu Bożego Narodzenia. Rozpoczyna się okres zwykły tradycyjnie ze śpiewaniem kolęd będziemy trwali do Święta Ofiarowania Pańskiego, do 2 lutego. Pomódlmy się dziś w duchu dziękczynienia za otrzymany chrzest i za kapłana , którym posłużył się Bóg by uczynić nas swymi dziećmi.

2. Od tego tygodnia każdej soboty wieczorna Msza św. będzie sprawowana o godz. 17.00 z myślą o wszystkich, którzy z powodu pracy czy wyjazdu nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Mszy św. Wtedy formularz modlitw i czytania będą z niedzieli. By każdy mógł w pokoju sumienia wypełnić III Przykazanie. W związku z tym nie będzie w soboty Mszy św. o godz. 18.00 z wyjątkiem pierwszych sobót kiedy będzie uwielbienie i w sezonie ślubów kiedy będą Msze św. obrzędowe.

3. Również od najbliższej soboty wprowadzamy cotygodniową Nowennę do Matki Bożej Chełmskiej, która będzie sprawowana po Mszy św. o godz. 17.00. Zapraszamy.

4. W naszym sanktuarium wydajemy mini gazetkę "W Sercu Maryi", która zawiera czytania na niedzielę z komentarzem oraz ogłoszenia duszpasterskie. Od tego tygodnia będą również parametry z Pisma św. tekstów czytanych w ciągu tygodnia podczas mszy św. Gazetka wyłożona jest na stolikach przy wyjściach z bazyliki. Serdecznie zachęcamy do zabrania.

5. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 16.00 zapraszamy do Domu Pielgrzyma Radę Parafialną. na spotkanie opłatkowe i zebranie.

6. Betlejem w Lublinie, to nazwa koncertu kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, który do wspólnego śpiewania zaprasza wszystkich, także osoby, które wciąż pozostają daleko od Kościoła. W ten sposób może powrócić właściwy wymiar czasu Świąt Bożego Narodzenia, które niosą pokój i zjednoczenie. W Lublinie wystąpią: TGD, Natalia Niemen, Marika, Kuba Badach, Piotr Cugowski oraz Mate.O. Będzie to okazja, by wspólnie świętować radość z przyjścia na świat Emanuela oraz pokazać jak wielka jest nasza wiara i wspólnota ludzi wierzących. Bilety w cenie 40 zł można nabyć w zakrystii lub kancelarii. Koncert odbędzie się 22 stycznia o godz. 16.00 w Lublinie w Hali Globus.

7. Dzisiejsza taca w całości przeznaczona jest na nasze lubelskie seminarium duchowne.

8. Są jeszcze 4 wolne miejsca na pielgrzymkę do Fatimy. Zainteresowane osoby zapraszamy do kancelarii. Szczegóły również na stronie internetowej parafii.

9. Solenizantom nadchodzącego tygodnia najserdeczniejsze życzenia. Gościom, Parafianom i Sympatykom życzymy zdrowego i szczęśliwego tygodnia.

10. Bóg zapłać wszystkim rodzinom z którymi spotkaliśmy się w domach w czasie wizyty duszpasterskiej w minionym tygodniu. Za dar wspólnej modlitwy i gościnność.

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie - 01.01.2017r. - ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI ROK A

1. Od dzisiejszej niedzieli z inicjatywy Ruchu Światło – Życie, Wspólnoty Dorosłych rozpoczynamy w naszym sanktuarium wydawanie gazetki pt. W Sercu Maryi, która będzie zawierała czytania na niedzielę z komentarzem oraz ogłoszenia duszpasterskie. Gazetka wyłożona jest na stolikach przy wyjściach z bazyliki. Serdecznie zachęcamy do zabrania.

2. W piątek Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli. Porządek Mszy św. tak jak w niedzielę. Nie będzie Mszy św. ogodz12.30. Na zakończenie każdej Eucharystii kapłan będzie błogosławił kadzidło i kredę. Zabierzmy ją ze sobą i oznaczmy kredą drzwi naszych domów wypisując imiona Mędrców , a kadzidło spalmy jako wyraz naszej gotowości do oddawania czci Bogu. W tym dniu mamy obowiązek uczestnictwa w Eucharystii.

3. Również w piątek już po raz siódmy ulicami Chełma przejdzie Orszak Trzech Króli. Rozpocznie się Mszą św. o godz.11.00 w Bazylice, zakończy się błogosławieństwem przy szopce na Placu Łuczkowskiego. Kolędujmy wszyscy na chwałę Boga i świadectwo dla innych. Dzieci zapraszamy na orszak w koronach na głowie, a na te które będą przebrane za aniołka lub pastuszka, czeka niespodzianka.

4. W Trzech Króli po Mszy św. o godz. 16.00 w sali różańcowej odbędzie się rejonowe spotkanie opłatkowe Ruchu Światło – Życie.

5. Tego samego dnia po Mszy św. o godz. 18.00 również w sali różańcowej odbędzie się spotkanie opłatkowe sympatyków i uczestników Chełmskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasna Górę.

6. Również 06 stycznia o godz. 16.00 i 19.00 Chełmski Dom Kultury zaprasza na dwa charytatywne koncerty kolęd i pastorałek Cicha noc. Jak co roku całkowity dochód z koncertów przekazany zostanie na rzecz chełmskich rodzin, które znalazły się w trudnej sytacji materialnej. Bilety, cegielki w cenie 20 i 10 zł. do nabycia w ChDK i kinie Zorza.

7. W tym tygodniu wypadają pierwsze dni miesiąca. W pierwszy czwartek nabożeństwo o godz. 17.30. W pierwszy piątek nie ma odwiedzin chorych w domach. Spowiedź pierwszopiątkowa podczas każdej Mszy św.

8. Nabożeństwo pierwszosobotnie od stycznia będzie miało następujący porządek 7.30 modlitwa różańcowa, 8.00 Msza św., następnie wystawienie Najświętszego Sakramentu i 15 minutowa medytacja nad jedną z tajemnic różańcowych.

9. W najbliższą sobotę zapraszamy na modlitwę uwielbienia. Początek Msza św. o godz.18.00.

10. W przyszłą niedzielę podczas Mszy św. o godz. 8.00 będzie wprowadzenie do wspólnoty Rodziny Żywego Różańca nowych członków oraz odnowienie przyrzeczeń dla całej wspólnoty, po Eucharystii spotkanie formacyjne w sali różańcowej.

11. Duszpasterze nauczycieli zapraszają przyszłą niedzielę wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty na spotkanie opłatkowe. Początek Msza św. o 12.30 następnie spotkanie w sali różańcowej.

12. Taca z trzech Króli przeznaczona jest na Krajowy Fundusz Misyjny.

13. Taca za tydzień w całości przeznaczona jest na nasze seminarium duchowne.

14. Wczoraj zmarła śp. Zofia Tkaczyk, mama ks. Dariusza Tkaczyka Msza św. żałobna będzie odprawiona 2.01.2017 r. (poniedziałek) o godz. 17 w kościele parafialnym pw. św. Matki Teresy z Kalkuty w Chełmie. Msza pogrzebowa sprawowana będzie 3.01.2017 (wtorek) o godz. 12 w  kościele parafialnym pw. Ignacego Loyoli w Niemcach. Gdyby ktoś chciał się wybrać autokarem do Niemiec we wtorek. Zapisy dziś i jutro. Wyjazd we wtorek godz.10.00.

15. Solenizantom nadchodzącego tygodnia oraz wszystkim Gościom i Parafianom błogosławionego czasu Nowego Roku 2017 .

16. Trawa wizyta duszpasterska. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim rodzinom parafii, które w minionym tygodniu przyjęły błogosławieństwo Chrystusa niesione przez kapłanów. Niech Bóg będzie z Wami. Przepraszamy za pewne utrudnienia, które wynikały ze sposobu zapowiedzi wizyty. Informujemy, że cały program odwiedzin kolędowych jest już na stronie internetowej parafii oraz na tablicach ogłoszeń. Informacja dla osób i rodzin mieszkających na stancji. Żeby być parafianinem nie potrzeba być zameldowanym na terenie parafii, osoby które mieszkają więcej niż trzy miesiące stają się parafianami i wszystkie sprawy związane z życiem religijnym w tym wizytę duszpasterską powinny przyjmować z parafii na terenie której mieszkają. Druga informacja, jeśli nie mamy w domu wody święconej to prosimy o poinformowanie o tym kapłana, którego gościmy w domu.

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie - 26.12.2016r. - ŚWIĘTO ŚW. SZCZEPANA ROK A

1. Wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeżywania przez nas świąt składamy serdeczne Bóg zapłać. Panu Andrzejowi Czapla za ofiarowanie choinek, księdzu Tomaszowi za przygotowanie szopki, Siostrze Julicie za dekoracje kościoła, panu Organiście i służbie liturgicznej.

2. Na stoliku przy wyjściu z bazyliki wyłożona jest prasa katolicka. Serdecznie zachęcamy do zabrania i lektury.

3. Jutro święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Msze św. w o 7.00, 8.00, 9.30 i 18.00. Podczas każdej Mszy św. błogosławieństwo i podawanie wina. A po Mszy św. o godz. 18.00 zapraszamy wszystkich do rodzinnego kolędowania przy szopce.

4. W piątek Święto św. Rodziny. Porządek Mszy św. tak jak w dzień powszedni. W tym dniu jest dyspensa od pokarmów mięsnych.

5. W sobotę ostatni dzień roku kalendarzowego. Na godz. 17.30 zapraszamy do bazyliki na nabożeństwo dziękczynno – błagalne za kończący się rok, a o godz. 18.00 Msza św. z podsumowaniem z życia duchowego i materialnego parafii.

6. Gromadzimy już 3 kontener makulatury. Przypominamy,że dochód z jej sprzedaży przeznaczony jest na comiesięczne stypendia dla dzieci i młodzieży ze skromniej żyjących wierzących i praktykujących rodzin. Mamy już 3 tys. zł. Akcja trwa nadal. Nie wyrzucajmy tego surowca na śmietnik, a przywieźmy do parafii. Kontener znajduje się za budynkiem pobazyliańskim przy ogrodzie różańcowym.

7.  W dniach 7- 15 sierpnia przyszłego roku z naszej parafii będzie pielgrzymka do Fatimy na 100 – lecie objawień. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Szczegóły na stronie internetowej i w kancelarii parafii.

8. Solenizantom tego tygodnia najlepsze życzenia. Wszystkim Gościom, Sympatykom oraz Parafianom szczęśliwych dni świątecznych i całego tygodnia. Tym którzy wracają do domów bezpiecznej podróży.

9. Odwiedziny naszych parafian z modlitwą błogosławieństwa domów rozpoczniemy w środę 28 grudnia. Bardzo prosimy o przygotowanie ołtarza: krzyż świece, woda święcona, Pismo św. dzieci i młodzież uczęszczającą na katechezę prosimy o przygotowanie zeszytów. Potraktujmy to spotkanie z naszymi duszpasterzami jako wyjątkowy czas, postarajmy się by rodzina była w komplecie. W tym tygodniu odwiedziny będą przed południem od godz. 9.00 i po południu od 16.00. Od następnego tygodnia będziemy odwiedzali naszych parafian od 16.00 a w soboty od 9.00. Program jest na stronie internetowej parafii. W tym tygodniu chcemy się spotkać w następującym porządku.

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie - 18.12.2016r. - IV NIEDZIELA ADWENTU ROK A

1. Trwa Nowenna do Bożego Narodzenia, sprawowana codziennie o godz. 17.30. Zapraszamy.

2. Roraty potrwają do najbliższej soboty włącznie . Serdecznie zapraszamy wszystkich którzy jeszcze nie uczestniczyli w tej formie przygotowania do świąt.

3. Przez cały ten tydzień od godz. 17.30 kapłani będą służyli w konfesjonałach. Serdecznie zapraszamy przyjeżdżających z zagranicy i wszystkich którzy mieli przeszkody by wcześniej się wyspowiadać. Trudno przeżyć święta po chrześcijańsku jeśli nie mamy przeszkód, a nie jesteśmy w stanie łaski uświęcającej. Czym byśmy się różnili od niewierzących.           

4. W czwartek 22 grudnia w Parafii Rozesłania św. Apostołów o godz. 15.00 Msza św., po której na Placu Łuczkowskiego nastąpi uroczystość przekazania „Betlejemskiego Światło Pokoju do naszych domów. I od tego dnia będziemy mogli zabierać światło również z bazyliki.  

5. W piątek o godz. 19.00 w sali różańcowej konferencja dla rodziców i chrzestnych przed chrztem dzieci. Prosimy o przyniesienie ze sobą dokumentów niezbędnych do spisania aktu chrztu.

6. W sobotę Wigilia Bożego Narodzenia. Msze św. o godz. 6.00 i 8.00. Podczas Mszy św. o godz.8.00 będziemy modlili się za wszystkich zmarłych w ostatnim roku. Serdecznie zapraszamy rodziny. Imiona tych zmarłych będziemy wymieniali 10 minut przed Eucharystią. Przy ołtarzu będą płonęły znicze symbolizujące obecność naszych bliskich, po Eucharystii rodziny zmarłych zabiorą je i zaniosą na mogiły swoich bliskich.

7. Wieczorem wieczerza wigilijna. Postarajmy się aby całe nasze świętowanie miało charakter prawdziwie religijny. Niech nie zabraknie wspólnej modlitwy, czytania Ewangelii łamania się opłatkiem, rodzinnego kolędowania, może wyciągnięcia ręki na zgodę. Na ten czas pozostawmy telefony komórkowe, telewizory, komputery. By to był czas rodziny. W same święta niech w centrum będzie udział we Mszy św. i budowanie jedności rodzinnej.

8. O godz. 24.00 zapraszamy na Pasterkę, a po na niej uroczystość przeniesienia Figury Dzieciątka Jezus do Szopki Miejskiej na Placu Łuczkowskiego.

9. W niedzielę Uroczystość Bożego Narodzenia, w poniedziałek Święto św. Szczepana. Porządek Mszy św. tak jak w niedzielę.

10. Odwiedziny naszych parafian, Wizytę Duszpasterską z modlitwą błogosławieństwa rozpoczniemy  w środę 28 grudnia. Program całej wizyty już jest przygotowany i wkrótce zostanie umieszczony na stronie internetowej parafii oraz na tablicach ogłoszeń. Bardzo serdecznie prosimy by wiedząc wcześniej o tym spotkaniu rodziny tak zorganizowały swoje zajęcia byśmy mogli się wszyscy spotkać. Prosimy o przygotowanie ołtarzyka z krzyżem , wodą święconą, księgą Pisma św. Dzieci i młodzież uczęszczającą na katechizację prosimy o zeszyty z religii. Na miarę możliwości prosimy o zamknięcie czworonożnych przyjaciół. Niech to spotkanie będzie czasem modlitwy i spotkania całej rodziny z kapłanem. Tradycyjnie też na miarę naszych możliwości jest to sposobność by rodziny w myśl przykazania  kościelnego wsparły starania materialne w parafii swoja ofiarą. W przyszłym roku kalendarzowym chcemy rozpocząć remont elewacji zewnętrznej bazyliki zwłaszcza jest ona zniszczona od strony kancelarii. Ofiary będą przeznaczone na ten cel. Rozpoczęliśmy już starania o dofinansowanie ze środków samorządowych i państwowych.

11. Składamy serdeczne Bóg zapłać wszystkim parafianom, którzy pośpieszyli z pomocą materialna na paczki dla uboższych rodzin naszej parafii, uczniom i nauczycielom Gimnazjum nr 1 za zbiórkę produktów w Cerrfurze, a Parafialnemu Zespołowi Caritas za solidną, ciężką pracę nad przygotowaniem paczek oraz całokształt posługi. Parafia przygotowała 130 paczek świątecznych dla naszych parafian.

12. Do końca roku kalendarzowego mamy jeszcze wolnych kilka terminów w dni powszednie na możliwość zamówienia intencji Mszy św. Osoby zainteresowane prosimy o zgłaszanie się do zakrystii lub kancelarii.

13. Ze względu na duże zainteresowanie pielgrzymką do Fatimy rozszerzamy ilość miejsc. Przypomnę, że będzie ona w dniach 7-15 sierpnia 2017. Informacje i zapisy w kancelarii.

14. Nasze Chełmskie Hospicjum przygotowało kalendarze na 2017 r. Możemy nabyć je za dobrowolną ofiarę w apostolstwie książki. Mogą być dobrym upominkiem dla rodzin.  

15. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzymy wielu Bożych łask, a wszystkim Parafianom i Gościom szczęśliwego tygodnia.

 


 

Ogłoszenia duszpasterskie - 11.12.2016r. - III NIEDZIELA ADWENTU ROK A

1. Dziś rozpoczynamy rekolekcje adwentowe, które prowadzi ks. Marek Dziewiecki potrwają one do środy włącznie. Program rekolekcji dostała każda rodzina, wraz z opłatkiem. Znajdują się również na stoliku przy wyjściu z bazyliki. Przypomnę tylko, że dziś porządek niedzielny Mszy św. zaś nauki rekolekcyjne od jutra będą głoszone w następującym porządku: godz. 6.00, 10.00; 18.00 i 19.30 dla dorosłych. O godz. 8.00 zapraszamy młodzież gimnazjalną, a o godz.16.00 dzieci szkół podstawowych. Jutro odwiedziny chorych i starszych w domach od godz.9.00. Prosimy o zgłaszanie tych osób dziś w zakrystii. Spowiedź będzie we wtorek i środę, na roratach o godz. 6.00 oraz od godz. 8.30 do 11.00 i po południu od 16.00 do 19.30. Zapraszamy. Pamiętajmy o swoich krewnych i sąsiadach, którym nie po drodze jest do kościoła, zapraszajmy ich.

2. Dziś służba liturgiczna przy wyjściu z bazyliki rozprowadza Dzieciątka i sianko na stół wigilijny. Dochód przeznaczony jest na wyjazd wakacyjny ministrantów.

3. W ramach wyobraźni miłosierdzia jak każdego roku w ostatnim dniu rekolekcji przez nasz Parafialny Zespół Caritas zbierane będą słodycze do paczek świątecznych dla dzieci.

4. Od jutra do środy do godz. 12.00 możemy przynosić zużyty sprzęt domowy, elektryczny czy elektroniczny, w ramach corocznej akcji zbiórki na rzecz misji organizowanej przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.  Elektrośmieci możemy składać w podcieniach za bazyliką.

5. W czwartek o godz. 18.00 do sali różańcowej zapraszamy rodziców dzieci pierwszokomunijnych na comiesięczną katechezę.

6. W piątek rozpoczynamy Nowennę do Bożego Narodzenia, która będzie odprawiana codziennie o godz. 17.30.

7. Chełmski Dom Kultury serdecznie zaprasza na spektakl „Opowieść wigilijna” w wykonaniu Teatru Ziemi Chełmskiej. Jest to doskonałe wprowadzenie w klimat świat Bożego Narodzenia, a adresowane zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zapraszamy 17 i 18 grudnia.

8. W przyszłą niedziele podczas Mszy św. o godz.11.00 będzie błogosławieństwo figurek Dzieciątka Jezus oraz szopek, które będą dekorowały wnętrza naszych domów. Zapraszamy.

9. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzenia Bożego błogosławieństwa. Wszystkim Parafianom i Sympatykom owocnego czasu rekolekcji i szczęśliwego całego tygodnia.

 

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie - 04.12.2016r. - II NIEDZIELA ADWENTU ROK A

1. Cieszymy się , że w pierwszym tygodniu adwentu bardzo dużo osób uczestniczyło w Roratach o godz. 6.00. Życzymy wytrwałości do końca i zapraszamy kolejne osoby, które być może nigdy jeszcze w tej modlitwie nie uczestniczyły. Przypominamy również , że Roraty dla dzieci są we wtorki i czwartki o godz.18.00. Prosimy wszystkich o przynoszenie lampionów.

2. Zapalając światło dla Matki Bożej prosimy o zapalanie świec zapalniczką, aby uniknąć kapania wosku i przez to zanieczyszczania świecznika.

3. W czwartek Uroczystość Niepokalanego Poczęcia N.M.P. Msze św. w bazylice o godz.6.00. 8.00. 9.30 i 18.00. Zapraszamy.

4. O godz. 12.00 również w czwartek zapraszamy na wspólną modlitwę podczas Godziny Łaski Maryi.  Matka Boża, objawiając się w Święto Niepokalanego Poczęcia, 8 grudnia 1947 r., pielęgniarce Pierinie Gilli w Montichiari we Włoszech powiedziała: Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Zapraszamy wszystkich, którzy o tej porze dysponuj czasem.

5. Podczas Mszy św. o godz. 18.00 również w czwartek będzie uroczystość pobłogosławienia krzyżyków i medalików dla dzieci pierwszokomunijnych.

6. W przyszłą niedzielę podczas Mszy św. o godz. 12.30 modlić się będziemy za wszystkich represjonowanych w czasie stanu wojennego 35 lat temu.

7. W przyszłą niedzielę  rozpoczynają się Rekolekcje Adwentowe, które potrwają do środy włącznie. Poprowadzi je ks. dr Marek Dziewiecki. Temat Miłość Boża w małżeństwie i rodzinie. Tak zorganizujmy sobie czas by uczestniczyć w tych ćwiczeniach duchowych oraz ci którzy mogą, skorzystać ze spowiedzi. Program rekolekcji dotrze do każdej rodziny wraz z opłatkiem, znajduje się na stronie internetowej parafii i na tablicach ogłoszeń.

8. W czasie rekolekcji w poniedziałek kapłani odwiedzą chorych w domach z posługa sakramentalną. Prosimy o zgłaszanie w zakrystii lub w kancelarii.

9. Przypominamy, że w parafii trwa akcja zbierania makulatury na fundusz stypendialny  dla dzieci i młodzieży z mniej zamożnych, a praktykujących rodzin. Możemy ją składać do kontenera, który znajduje się za budynkiem przy Rosarium. Fundusz ruszy wraz z nowym rokiem. Odjechał już pierwszy kontener z 6 tonami makulatury co daje nam kwotę 1500 zł. Warto zjednoczyć nasze działania by niewielkim wysiłkiem pomagać innym.

10. Dziś  przy wyjściu z bazyliki Parafialny Zespól Caritas rozprowadza świece na stół w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Zachęcamy do ich nabywania.

11. Za tydzień służba liturgiczna będzie rozprowadzała dzieciatka do szopki oraz sianko. Dochód przeznaczony będzie na wakacyjny wyjazd ministrantów.

12. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzenia Bożych łask, a wszystkim Parafianom, Sympatykom i Gościom szczęśliwego tygodnia.

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie - 27.11.2016r. - I NIEDZIELA ADWENTU ROK A

1. Gościmy dziś w naszej wspólnocie o. Damiana i br. Andrzeja franciszkanów z Niepokalanowa, którzy przybyli do nas z relikwiami św. Maksymiliana oraz z misją cudownego medalika - daru od Maryi.

2. Dziś rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Przeżyjemy go pod hasłem: „Idźcie i głoście”. Wieńczy ono program duszpasterski, jaki realizowaliśmy przez ostatnie lata od 2013 r.

3. Jednocześnie dzisiejszą niedzielą wchodzimy w liturgiczny okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Przepisy liturgiczne pozwalają, aby w dni powszednie Adwentu celebrować jedną Mszę wotywną o Najświętszej Maryi Pannie, tak zwaną Mszę św. roratnią. Już od jutra zapraszamy do naszego sanktuarium codziennie na godzinie 6.00. Prosimy o przynoszenie ze sobą lampionów. Zapraszamy dorosłych i młodzież przygotowującą się do Sakramentu Bierzmowania. Roraty dla dzieci będą dwa razy w tygodniu we wtorek i czwartek o godz. 18.00. Ale na pierwsze roraty w tym tygodniu we wtorek zapraszamy dzieci również na godz. 6.00. Prosimy by dzieci przynosiły serduszka ze swoim imieniem i nazwiskiem i składały je do koszyczka przy ołtarzu. Każdego dnia będą uczestniczyły w losowaniu figury Matki Bożej. Dziecko , które wylosuje danego dnia zabiera figurę do domu by tam pomodlić się z rodziną i przynosi na następne spotkanie. Na zakończenie rorat spośród dzieci, które w nich uczestniczyły wylosujemy osobę, która na stałe zabierze figurę Maryi do domu. W tym roku będziemy wszyscy przezywali roraty pod hasłem „ W domu Królowej Maryi” gdyż przygotowujemy się do 300 Rocznicy Koronacji Obrazu Matki  Bożej Częstochowskiej. Niech nie zabraknie podejmowanych dobrowolnych postanowień i umartwień adwentowych, zwłaszcza powstrzymania się od hucznych zabaw. Może jednym z nich będzie nasze uczestnictwo w roratach. Przypominamy, że od jutra  od 5.30 będzie kursował autobus Bazylika, a o godz. 7.00 będzie zabierał  nas do domów.

4. Od dziś w naszym sanktuarium zostają umieszczone dwa świeczniki ze świecami wotywnymi, jeden umieszczony przed obrazem Matki Bożej Chełmskiej przy ołtarzu, a drugi przy wyjściu , przy księdze pielgrzyma. Takie świeczniki  znajdują się w wielu sanktuariach na świecie.  Każdy z nas przychodząc do Maryi ze swoimi intencjami może zapalić taką świecę dla Matki Bożej. Ofiary z tej racji złożone przeznaczone będą na renowację naszego sanktuarium.

5. Zostały też wydrukowane karteczki na wypisywanie intencji do Matki Bożej Chełmskiej, w niebieskim kolorze na podziękowania, w czerwonym na prośby. Znajdują się one na stoliku przy księdze pielgrzyma, Prosimy by na tych kartkach wypisywać również intencje środowe do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

6.   Dziś podczas każdej Mszy św. błogosławieństwo opłatków na stół wigilijny. W najbliższym czasie tradycyjnie już przedstawiciele naszej parafii, posiadający stosowny dokument potwierdzający ich misję, przyniosą do naszych domów pobłogosławiony przez kapłanów ten świąteczny znak dzielenia się miłością i jednością. Proszę przyjąć wraz z krótkim listem od ks. Proboszcza  z programem i zaproszeniem na rekolekcje , które już za dwa tygodnie. Jeśli przy tej okazji zechcemy złożyć ofiarę to w tym roku przeznaczona jest na nową chrzcielnicę i kropielnice.

7.  Coraz więcej osób ma problemy z glutenem. W związku z tym nie może przyjmować Komunii św. czy dzielić się opłatkiem .W zakrystii jest opłatek niskoglutenowy. A chcąc przyjąć Komunę św. bezglutenową prosimy o zgłaszanie się przed Mszą św. również do zakrystii.

8. W środę na godz. 18.00 zapraszamy na ostatnią Mszę św. za zmarłych polecanych w tegorocznych wypominkach.

9. W środę również o godz.18.00 u Ojców reformatów doroczny odpust ku czci św. Andrzej Apostoła.

10. W tym tygodniu wypadają pierwsze dni miesiąca. W pierwszy piątek nie będzie odwiedzin chorych w domach, a tradycyjne kapłani przybędą z posługą w drugi dzień rekolekcji. Spowiedź pierwszopiątkowa  podczas każdej Mszy sw. Dzieci i młodzież do bierzmowania zapraszamy na godz. 16.00. W pierwszą sobotą miesiąca nabożeństwo pierwszosobotnie po roratach.

11. Spotkania dla Kół żywego różańca i Rodziny różańcowej  jak każdego miesiąca.

12. W przyszłą niedzielę o godz. 9.30 Msza sw. w intencji cementowni i górników, a o godz 16.00 uroczystość służby liturgicznej. W naszej parafii zostanie 8 nowych lektorów i 15 ministrantów. Zapraszamy.

13. Solenizantom nadchodzącego tygodnia, życzenia Bożych łask, a wszystkim Parafianom i Gościom życzymy szczęśliwego tygodnia.

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie - 20.11.2016r. - NIEDZIELA CHRYSTUSA KRÓLA ROK C

1. Dziś w Watykanie papież Franciszek zamyka oficjalnie Rok Miłosierdzia.

2. W naszej Ojczyźnie w wszystkich kościołach odbywa się wydarzenie bardzo znaczące w wymiarze religijnym i narodowym. Uczestniczymy bowiem w Jubileuszowym Akcie Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Niech to zawierzenie wzmocni nasze fundamenty naszej wiary, a przez to odnowi oblicze naszej Ojczyzny. Dziś kończą się obchody Jubileuszu 1050 –lecia Chrztu Polski.

3. Dziś rozpoczęło się w naszych chełmskich parafiach Triduum Cecyliańskie z racji przypadającego we wtorek wspomnienia św. Cecylii – patronki śpiewu i muzyki sakralnej. W tym dniu w naszym sanktuarium odbędą się główne uroczystości. Zapraszamy we wtorek do bazyliki na Mszę św. o godz.18.00, a po niej na koncert naszych zespołów i chórów.

4. Notariusze Izby Notarialnej w Chełmie zapraszają wiernych naszej parafii w najbliższą sobotę do Urzędu Miasta przy ul. Lubelskiej 65, w godz. od 10.00 do 16.00. Tam będą udzielać  nieodpłatnie porad dotyczących dziedziczenia, odpowiedzialności za długi spadkowe, testamentów oraz notarialnego poświadczenia spadkowego.

5. Za tydzień rozpocznie się Adwent i nowy rok liturgiczny, który będziemy przeżywali pod hasłem „Idźcie i głoście”. Pięknym przygotowaniem do Bożego Narodzenia będą poranne Msze św. Maryjne, zwane Roratami sprawowane o godz.6.00, od poniedziałku 28 listopada we wszystkie dni powszednie. Codziennie od godz. 5.30 będzie kursował autobus Bazylika, tą samą trasą i na takich samych zasadach jak w niedzielę. Serdecznie zapraszamy wszystkich. Prosimy o przychodzenie z lampionami. Jednocześnie będzie zmieniony porządek Mszy św. które będą sprawowane o godz.6.00, 8.00 i 18.00. Intencje Mszy św. zamówione przez wiernych na godz. 7.00, zostały przeniesione na godz.6.00. Gdyby były jakieś trudności, czy przeszkody w tej sprawie prosimy o kontakt w kancelarii.

6. W przyszłą niedzielę ofiary składane na tacę przeznaczone są w całości na nasze lubelskie seminarium.

7. Trwają przy naszym sanktuarium prace. W ostatnim tygodniu zostało wymienionych 17 okien, w sali różańcowej oraz pomieszczeniach nowej kancelarii. Usunęliśmy również w porozumieniu z Panią Konserwator przerośnięte i nie nadające się do pielęgnacji nasadzenia wokół pomnika Prymasa Wyszyńskiego, które go zwyczajnie przysłaniały. W to miejsce zostaną wykonane nowe nasadzenia.

8. Bóg zapłać parafianom i sympatykom naszego sanktuarium, którzy w ostatnim tygodniu pośpieszyli z pomocą w pracach porządkowych. Pracowało 11 osób.

9. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Są też kalendarze maryjne na przyszły rok.

10. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, a wszystkim Parafianom i Gościom szczęśliwego tygodnia.

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie - 13.11.2016r. - XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA ROK C

1. Dziś we wszystkich kościołach jubileuszowych Roku Miłosierdzia, z wyjątkiem bazyliki św. Piotra w Rzymie, zostaną zamknięte Bramy Miłosierdzia i ustaną wszystkie odpusty z tym czasem związane. W naszym sanktuarium podczas Mszy św. o godz. 16.00 będzie ostatnie zawierzenie Bożemu Miłosierdziu i błogosławieństwo Balsamem Miłosierdzia. Prosimy by wybierając się na tę Mszę św. przynieść ze sobą obrazy Jezusa Miłosiernego. Rodziny, które nie mają pamiątkowego obrazka z jubileuszu , prosimy by wychodząc zabrali ze sobą wyłożone przy wyjściu . Można je oprawić i powiesić na ścianie jako pamiątkę Roku Miłosierdzia.

2. Dziś też zapraszamy ostatni raz na Koronkę do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00.

3.  Do soboty włącznie trwa Nowenna przed Jubileuszowym Aktem Zawierzenia Polski Chrystusowi Królowi. Łączymy ją z Mszą św. o god.z 18.00

4. We współpracy z Caritas Lublin oraz Komendą Główną Policji w naszym sanktuarium zapraszamy jutro w godzinach od 10 do 14 osoby zainteresowane bezpieczeństwem oraz sposobami ochrony przed oszustwem, kradzieżą, napadem.  Bezpieczny Senior to temat spotkania i szkolenia, które odbędzie się w sali różańcowej.

Czytaj więcej...

Ogłoszenia duszpasterskie - 06.11.2016r. - XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA ROK C

1. Dziś podczas Mszy św. o godz.16.00 będzie zawierzenie Bożemu Miłosierdziu wdów, wdowców oraz osób w żałobie.

2. Jeszcze do 08 listopada możemy uzyskać odpusty za zmarłych. Przez cały zaś listopad codziennie o godz. 17.15 różaniec za zmarłych.

3. W najbliższy czwartek rozpoczniemy w naszym sanktuarium Nowennę przed Jubileuszowym Aktem Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. Łączyć ją będziemy z wieczorną Mszą św.

4. W czwartek też zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00 w intencji ks. Marcina z racji imienin.

Czytaj więcej...