Konferencja poświęcona historii i odkryciom archeologicznym na Górze Katedralnej (PEŁNY PROGRAM)

Kategoria: Wydarzenia, relacje...
Utworzono: czwartek, 13 wrzesień 2018 22:26
Opublikowano: czwartek, 13 wrzesień 2018 22:26
Administrator
Odsłony: 1554

bazylika odkryciaNiebawem odbędzie się pierwsza z planowanych jako cykliczne, debat o historii Góry Katedralnej. Organizatorem konferencji „Góra Katedralna w Chełmie. Pomiędzy współczesnością, historią i archeologią” jest parafia NNMP w Chełmie przy współpracy z Urzędem Miasta. Została też objęta patronatem naukowym prof. dr hab. Andrzeja Buko z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Spotkanie, które ma na celu rozważania o znaczeniu historycznym i sakralnym Bazyliki odbędzie się w dniach 27-29 września. W trakcie trwania konferencji uczestnicy będą poszukiwać właściwych rozwiązań do utworzenia Centrum Dialogu Religii miejsca – symbolu pojednania na styku kultur Wschodu i Zachodu. Wydarzenie ma również na celu ukazanie Chełma jako znaczącego ośrodka europejskiego w okresie średniowiecza.

Uroczyste otwarcie konferencji nastąpi 27 września o 16.00 w Sali Różańcowej na Górze Katedralnej ul. Lubelska 2. 28 i 29 września wszystkie spotkania odbędą się w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. M.P. Orsetti przy ul. Partyzantów 40. Wtedy też zostaną udostępnione dla zwiedzających krypty, które znajdują się pod Bazyliką NNMP.

 

PROGRAM KONFERENCJI

27 września

 

28 września

Obrady Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti, Chełm, ul. Partyzantów 40
Sesja II Centrum kultu i religii: współczesne funkcje Góry Katedralnej w Chełmie (prowadzenie mgr Stanisława Rudnik)

 

 

29 września

Obrady Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti, Chełm, ul. Partyzantów 40
Sesja V Archeologia, historia i nauki przyrodnicze w badaniach interdyscyplinarnych dziejów Góry Katedralnej (prowadzenie mgr Stanisław Gołub)

 

ZWIEDZANIE KRYPT W DNIACH 28 -29 WRZESNIA W GODZ. OD 10.00 DO 17.00. BILETY CEGIEŁKI DO NABYCIA W KAWIARENCE PARAFIALNEJ „NA GÓRCE”.