Ogłoszenia duszpasterskie - 30.09.2018r. - XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA ROK B

1. W bieżącym roku obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Okoliczność ta skłoniła do podjęcia inicjatywy budowy pomnika Kazimierza Czernickiego, publicysty, wydawcy, historyka, zasłużonego w budowaniu chełmskiego życia społecznego i kulturalnego II Rzeczypospolitej. Gdy przyszedł czas wojny, zarówno on jak i jego trzej synowie oddali życie – ginąc z rąk Niemców - za wolność ojczyzny. Pomnik – usytuowany na skwerze u zbiegu ulic Młodowskiej i Kopernika - zostanie zwieńczony zrywającym się do lotu orłem jako symbolem naszej dzisiejszej otwartości na polskość. Ma być wspólnym przedsięwzięciem chełmian, co zostanie wyryte w granitowym postumencie. Czernicki za wolność kraju płacił krwią, naszą powinnością staje się więc potrzeba wsparcia tej inicjatywy finansowo. Dziś we wszystkich kościołach chełmskich po Mszach św. na ten cel będą zbierane do puszek dobrowolne ofiary. Zgromadzone środki zostaną przekazane na konto budowy pomnika. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

2. Dziś Mszą św. o godz. 18.00 rozpocznie się spotkanie uczestników i sympatyków Chełmskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasna Górę.

3. Rozpoczynamy październik i czas nabożeństw różańcowych. Serdecznie zapraszamy codziennie na godz. 17.30. Tak planujmy czas, aby każdy z nas był przynajmniej raz na tej modlitwie. Dzieci pierwszokomunijne oraz młodzież przygotowującą się do Sakramentu Bierzmowania zapraszamy do systematycznego uczestnictwa. Każdego dnia dzieci będą otrzymywały specjalne obrazki. W październiku zamiast kazań w czasie Mszy św. wieczornych będziemy wsłuchiwali się w rozważania o różańcu.
4. We wtorek o godz. 17.15 dzieci z klas III przygotowujące się do I Komunii św. otrzymają pobłogosławione różańce.

5. W tym tygodniu wypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Odwiedziny chorych w piątek od godz. 9.30. Spowiedź dla dzieci od godz. 16.00, a o 16.30 Msza św. Spowiedź dla młodzieży i dorosłych od godz. 17.30.W pierwszą sobotę o 7.30 różaniec, Msza św., a po niej około piętnastominutowe rozważanie jednej z tajemnic.

6. W sobotę o godz. 10.00 w bazylice odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ojczyzny, a po niej odbędą się przemarsz pod Gmach i odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

7. W przyszłą niedzielę przypadają Święto Matki Bożej Różańcowej oraz rocznica modlitwy za Ojczyznę Różaniec do Granic. Za tydzień chcemy zorganizować modlitwę różańcową ulicami naszego miasta z ikoną Matki Bożej Chełmskiej w intencji naszej Ojczyzny. Początek o godz. 19.00 w naszym sanktuarium, zakończenie zaś w parafii pw. Rozesłania św. Apostołów. Autorem rozważań różańcowych, poświęconych roli Matki Bożej Chełmskiej i naszego sanktuarium w odradzającej się Ojczyźnie na ziemi chełmskiej, jest ks. infułat Kazimierz Bownik. Serdecznie wszystkich zapraszamy, prosząc o przyniesienie świec.

8. W przyszłą niedzielę o godz. 9.00 w bazylice odprawiona zostanie Msza św. inaugurująca nowy rok akademicki w chełmskiej PWSZ.

9. O godz. 12.00 zapraszamy na Mszę św. inaugurującą nowy rok szkolny w Zespole Szkół Arka w Chełmie.

10. Dzieci i młodzież z mniej zamożnych rodzin, którzy chcieliby skorzystać nieodpłatnie z korepetycji prowadzonych przy parafii, prosimy o zgłaszanie się w zakrystii lub kancelarii. Obecnie mamy możliwość udzielenia pomocy z języka polskiego, języka angielskiego, języka niemieckiego, matematyki, fizyki i chemii.

11. Zapraszamy wszystkich na kurs Nowe Życie, czyli weekendowe rekolekcje, w czasie których można na nowo rozbudzić w sobie Ducha Bożego. Odbędzie się on od 26 do 28 października. Zaproszenie kierujemy zarówno do tych, którzy są już głęboko zakorzenieni w Bogu, jak i tych, którzy w ogóle nie doświadczają Bożej miłości w swoim życiu. Zapisy przyjmujemy w zakrystii lub kancelarii. Koszt udziału w kursie: 60 zł.

12. Solenizantom nadchodzącego tygodnia, wśród których jest s. Angelika, życzymy obfitości Bożych łask, a wszystkim Parafianom, Gościom, Sympatykom i Pielgrzymom szczęśliwego tygodnia pod opieką Matki Bożej Chełmskiej.